Armáda nakupuje malorážovou munici od vlašimské zbrojovky s brazilskými vlastníky Sellier & Bellot. Z uzavřené rámcové smlouvy vyplývá, že munice armádu může vyjít až na dvě miliardy korun. Vyplývá to ze smlouvy uveřejněné na Hlídači státu. Podle ministerstva obrany nelze přesně stanovit, kolik kusů a typů munice bude armádě dodáno.
„Jedná se o rámcovou dohodu, která bude plněna na základě skutečných potřeb Armády České republiky dle předložených požadavků. Nelze tedy předem přesně stanovit, kolik kusů a typů bude armádě dodáno. Celkem je nasmlouváno 71 typů munice, zejména pro pistole, samopaly, útočné pušky, kulomety a brokovnice. Dle objemu veřejné zakázky a obvyklé spotřeby malorážové munice lze předpokládat pořízení cca 100 milionů kusů munice,“ odvětil na dotazy Ekonomického deníku Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Podle Caletky se jedná o veřejnou zakázku v oblasti obrany nebo bezpečnosti, která byla v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek zadána s využitím obecné výjimky zadávacím postupem obdobným jednacímu řízení bez uveřejnění, „a to oslovením společnosti Sellier & Bellot a.s“.
Armáda podle Caletky nakupuje malorážovou munici v objemu dvou miliard korun, protože se jedná o nejpočetnější druh munice.
„V současné době je v používání více než 40 tisíc kusů pěchotních a malorážových lafetovaných zbraní. Tomu odpovídá i reálná roční spotřeba munice při výcviku vojsk. Zároveň je tato munice pořizována pro stanovené zásoby k zabezpečení bojové činnosti v případě vyhlášení válečného stavu,“ podotkl Caletka.
Není to první velký kontrakt, který obrana s vlašimskou zbrojovkou uzavřela. V roce 2017 byla se společností Sellier & Bellot uzavřena rámcová dohoda na nákup munice na období let 2017 až 2021. V průběhu platnosti dohody bylo uzavřeno celkem 10 dílčích výzev k plnění v celkovém objemu 1,867 miliardy korun včetně DPH.
Společnost Sellier & Bellot, založená v roce 1825, je jednou z nejstarších světových firem v muničním a obranném průmyslu a řadí se mezi nejvýznamnější průmyslové společnosti v České republice.
Rok 2009 byl jedním z milníků v historii společnosti. Brazilská společnost Companhia Brasileira de Cartuchos (CBC), také známá pod jménem Magtech, se stala vlastníkem společnosti Sellier & Bellot. Dalším členem skupiny je německá společnost MEN, celosvětově uznávaný výrobce střeliva pro zbraně, policie a komerční trh. Díky sloučení do jedné skupiny se uvedené společnosti staly konkurenceschopnějšími a patří mezi největší výrobce na světě.
Pokročilá technologie všech fází výroby zaručuje produkty vysoké kvality. Jejich portfolio zahrnuje širokou škálu loveckého a sportovního střeliva a komponentů pro pistole a revolvery, pušky, brokovnice a okrajový zápal. Většina jejich produktů se vyváží po celém světě. Nedílnou součástí výroby je výroba nástrojů, jakož i vývoj a zavádění technologií pro výrobu střeliva.
Sellier & Bellot se stala významným dodavatelem střeliva pro střelné zbraně pro vojenské a policejní síly po celém světě. Flexibilita ve výrobě umožňuje přijetí zvláštních požadavků a výrobu munice přizpůsobené potřebám zákazníka. C.I.P. standardy jsou dodržovány pro obchodní střelivo, zatímco NATO nebo bývalé ruské normy se používají pro vojenskou výrobu.
(hrb)