Česká armáda kupuje hodnostní náložky – vyobrazení vyšívaného hodnostního označení na vojenských stejnokrojích – za 12 milionů korun. Soutěže se účastnily jen dvě společnosti. Údaje o cenách za dodané kusy jsou ale ve smluvní dokumentaci začerněny. Pro dodavatele představuje rámcová smlouva polovinu z letošních dosažených kontraktů.

Ministerstvo obrany uzavřelo rámcovou dohodu se společností Kříž na dodávku takzvaných náložek, vyobrazení vyšívaného hodnostního označení na vojenských stejnokrojích.

Účelem rámcové dohody je vytvoření právního rámce k následnému zadávání jednotlivých dílčích
veřejných zakázek k zabezpečení vystrojení vojenských profesionálů Armády České republiky pro plnění bojových a výcvikových úkolů na území České republiky a v zahraničí.

Smlouva sice uvádí maximální možnou odběrní cenu, ale údaje o ceně za jednotlivé kusy, jsou začerněny.

Ekonomický deník se proto ministerstva obrany zeptal, z jakých důvodů jsou počty odbíraných hodnostních náložek od firmy Kříž, a také proč jsou počty začerněny i ve specifikaci zboží. Odpověď příliš uspokojivá nebyla.

Mohlo by vás zajímat

„Při začernění položek se vycházelo ze zákona č. 340/2015 Sb. Jedná o výjimky z povinnosti uveřejnění, kde není třeba uvádět způsob výpočtu jednotkových cen,“ sdělila Vlastimila Cyprisová z oddělení komunikace s veřejností Kanceláře náčelníka Generálního štábu.

Na doplňující otázku, kolik kusů hodnostních náložek armáda na základě rámcové dohody odebere, pak Cyprisová podotkla: „Na základě rámcové dohody budou následně vystavovány Výzvy k dílčímu plnění, které budou odpovídat aktuálním potřebám Armády ČR.“

Ekonomický deník se proto zeptal kolik činí prosím výrobní náklady na tak drobný předmět jako je jedna hodnostní náložku. Součástí otázek byl i dotaz, zda náložka šitá, strojově, ručně, tištěná.

„Výrobní náklady jsou dotazem přímo na výrobce. Náložky se vyšívají na polyamidový podkladový materiál v černé a hnědé barvě a jsou opatřeny aktivní oleofobní úpravou, aby se snížila špinivost a nasákavost. Dále jsou opatřeny konstrukční nebo finální úpravou, která zajišťuje zamezení rozvláknění a uvolňování podkladu a jednotlivých stehů vyšitých prvků. Pro vyšití se používají nitě s potlačeným leskem nebo musí být lesk potlačen finální úpravou. Náložky se dodávají a používají ve dvou provedeních, malé jsou určené na pokrývky hlavy a velké na varianty polního stejnokroje, součástky balistické ochrany a další výstrojní součástky,“ pokračuje v odpovědi Vlastimila Cyprisová z generálního štábu.

Generálská (černá) náložka náčelníka Generálního štábu Aleše Opaty na pravé části stejnokroje. Foto: Armáda ČR

Ekonomický deník proto oslovil firmu Kříž, jenže odpovědi nedostal.

A jak armáda náložky vysoutěžila?

„Veřejná zakázka byla vyhlášena a vysoutěžena prostřednictvím NEN (Národní elektronický nástroj). Dodavatelé měli stanovenou lhůtu na podání nabídek na základě zveřejněné zadávací dokumentace, kde jsou uvedené požadavky a podmínky. Současně s podáním nabídek předložili i soutěžní vzorky, které byly následně hodnoceny podle daných parametrů odborníky z Agentury logistiky. Vítězem se stala firma s vyhovujícími vzorky a nejnižší cenovou nabídkou,“ Vysvětluje dále Vlastimila Cyprisová.

Podle údajů z NEN se soutěže účastnily dvě firmy: už zmíněná Kříž s.r.o. z Letovic u Blanska a MCLK s.r.o. z Prahy, která má v popisu činností výrobu, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona a pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Druhá uvedená společnost nabídla cenu 23 292 500 korun.

V minulosti již byly podle Vlastimily Cyprisové realizovány obdobné dodávky např. na základě smluv z roku 2014 v cenové relaci 7 milionů korun.

Před rokem společnost Kříž s.r.o. z Letovic u Blanska uzavřela velkou zakázku s Generálním ředitelstvím cel rámcovou dohodu na dodávku nášivek, stuhových uzávěrů a nárameníků pro stejnokroje příslušníků celní správy za víc než 20 milionů korun. Letos pak rámcovou dohodu na dodávku stuhových uzávěr a rukávového znaku za necelých 700 tisíc korun.

Firma Kříž s.r.o. uzavřela v roce podle Hlídače smluv 2021 subjekt 12 smluv za 24 milionů korun. V rámci sledovaných rizik pak Hlídač smluv upozornil na vysoké riziko: „Celkem 2 smlouvy bez uvedené ceny. Tj. 18,18 % z celkového počtu“. Firma Kříž dostala 5 dotací v celkové hodnotě 424 899 korun.

V roce 2021 byly největšími smluvními dodavateli subjektu společnosti Ministerstvo obrany, Generální ředitelství cel, Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, Lesy České republiky a Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje.

Otázky ohledně náložek pro armádu

Otázky, které zaslal Ekonomický deník armádě, tak společnosti Kříž s.r.o. Foto: Jan Hrbáček

Společnost Kříž s.r.o. na zaslané otázky nezareagovala.

Jan Hrbáček