Ministerstvo obrany se chystá nakoupit čtyři kusy souprav mobilního ručního spektrometru – detektorů nebezpečných látek. Nákup probíhá v režimu jednacího řízení bez uveřejnění, tedy že byl osloven pouze jeden dodavatel. Předpokládaná hodnota bez DPH činila něco málo přes 11 milionů korun. Dojednaná cena je bez DPH nakonec téměř o dva miliony vyšší, jak nastudoval Ekonomický deník v podkladech z ministerstva obrany. Celkově tyto čtyři kusy vyjdou státní kasu na více než 15 a půl milionu korun.

Předmětem veřejné zakázky je dodávka čtyř kusů souprav spektrometru, detektoru nebezpečných látek Gemini, který v jednom přístroji kombinuje Ramanův spektrometr a infračervený spektrometr s Fourierovou transformací, a to včetně příslušenství.

Armáda za tyto čtyři kusy zaplatí s DPH celkem 15 575 120 korun.

Zařízení je uzpůsobeno pro bezpečnou a vysoce spolehlivou detekci výbušnin a jejich prekurzorů, pro detekci narkotik a jejich prekurzorů, bojových chemických látek, nebezpečných průmyslových látek, farmaceutických substancí, obalových látek a dalších běžně dostupných látek zneužitelných k páchání trestné činnosti.

Předpokládaná hodnota bez DPH činila 11 157 024,79 korun. Vyjednaná cena bez DPH se ale posunula na hranici 12 872 000 korun.

Mohlo by vás zajímat

„Předpokládaná hodnota byla stanovena na základě průzkumu trhu realizovaného v červenci 2021,“ tvrdí resort obrany.

Délka trvání připravovaného smluvního vztahu byla stanovena od podpisu smlouvy do 13. října 2023.

Podmínkou pro použití jednacího řízení bez uveřejnění je, že veřejná zakázka může být splněna pouze určitým dodavatelem, neboť z technických důvodů neexistuje hospodářská soutěž.

Tato podmínka je podle ministerstva obrany naplněna skutečností, že v České republice je výhradním (tedy jediným možným) dodavatelem požadovaného detektoru nebezpečných látek Gemini společnost RMI, s.r.o., která je výhradním zástupcem společnosti Thermo Fisher Scientific, USA. Ta je výrobcem požadovaného mobilního ručního spektrometru, detektoru nebezpečných látek Gemini.

Chemický analyzátor Gemini. Foto: Thermo Fisher Scientific

Další podmínka k využití jednacího řízení bez uveřejnění je dána jiným ustanovením zákona o veřejných zakázkách, které umožňuje použití tohoto řízení jen v případě, že nelze využít jiného postupu a že zadavatel nestanovil zadávací podmínky veřejné zakázky s cílem vyloučit hospodářskou soutěž.

„Volba jiného druhu zadávacího řízení by nemohla naplnit potřebu AČR nakoupit detektory nebezpečných látek Gemini, aniž by zadavatel porušil zákonné podmínky zbývajících druhů zadávacích řízení stanovených ZZVZ. Jde tedy o jediný relevantní druh zadávacího řízení, který lze pro naplnění dané potřeby použít,“ tvrdí resort Jany Černochové (ODS).

Naplnění druhé části podmínky pro použití jednacího řízení bez uveřejnění, tedy že zadavatel nestanovil zadávací podmínky veřejné zakázky s cílem vyloučit hospodářskou soutěž, lze spatřovat v tom, „že zadavatel z technických důvodů nemůže poptávat jiné než právě požadované plnění a pouze jediný dodavatel je schopen veřejnou zakázku plnit“.

„Zadavatel nepožadoval dodání konkrétních detektorů s cílem omezit hospodářskou soutěž, ale proto, že se jedná o unikátní výrobek, který v sobě spojuje funkce dvou přístrojů a lze jím detekovat chemické látky výbušného a nevýbušného charakteru v bílém i tmavém spektru. Použitím takového přístroje dochází k možnosti detekce takových látek v jednom aktuálním čase jedním specialistou EOD. Realizace veřejné zakázky je nezbytná pro zajištění schopnosti jednotek AČR identifikovat neznámé látky. Zařízení je uzpůsobeno pro bezpečnou a vysoce spolehlivou detekci výbušnin a jejich prekurzorů, pro detekci narkotik a jejich prekurzorů, bojových chemických látek, nebezpečných průmyslových látek, farmaceutických substancí, obalových látek a dalších běžně dostupných látek zneužitelných k páchání trestné činnosti.
Detektor nebezpečných látek Gemini je kombinací dvou přístrojů, které jsou spojeny v jeden výrobek, a tím odpadá případná potřeba mít oba přístroje k detekci. Nespornou výhodou je jednoduchá obsluha přístroje, proškoleným příslušníkem jednotky EOD, tak i jeho velká vnitřní knihovna chemických látek. Přístrojem je možné detekovat více jak 20 000 vzorků. Jelikož je přístroj rozšířen po světě, tak se firma neustále snaží doplňovat vnitřní knihovnu se vzorky,“ tvrdí dále armáda.

Vojáci pak dále tvrdí, že v případě, že by nedošlo k pořízení tohoto přístroje, bylo by nutné k plnění úkolů použít více lidských zdrojů a větší množství detektorů v reálně delším čase.

„Tento fakt by měl za následek zvýšení rizika ztrát na životech, tak i v konečném důsledku vynaložení většího množství finančních prostředků k dosažení cíle, pro který je předmětný detektor pořizován, i z důvodu zaškolování specialistů na práci s různými druhy detektorů,“ odůvodňuje přímé zadání bez oslovení konkurence ministerstvo obrany.

Podle vyjádření zpracovatele specifikace neexistuje na trhu podobný přístroj.

„Detektor nebezpečných látek Gemini je jediný komerčně dostupný produkt, který v mobilní formě kombinuje v jednom přístroji FT-IR a Ramanův spektrometr. Takovýto prostředek jiná společnost nevyrábí.
Mimo výše uvedené je detektor nebezpečných látek Gemini požadován také z důvodu sjednocení vybavení specialistů EOD jednotek AČR při společném plnění úkolů na území ČR či v zahraničních operacích,“ tvrdí zpracovatel specifikace.

V současné době používají požadované detektory nebezpečných látek Gemini v Armádě ČR jednotky EOD (Explosive Ordnance Disposal) ženijního vojska (tyto detektory byly pořízeny prostřednictvím programu Foreign Military Finance /FMF/ od vlády USA), tak i jednotky EOD Vojenské policie.

Na základě uzavřené kupní smlouvy je dodala v roce 2019 taktéž společnost RMI. Jde opět o čtyři kusy mobilních kombinovaných ručních spektrometrů Gemini za 10 743 800 korun bez DPH, resp. 12 999 998 korun včetně DPH.

Společnost RMI s. r. o. se pohybuje na českém trhu již déle jak 15 let a postupně se vypracovala mezi největší dodavatele náročné přístrojové techniky ve střední Evropě.

„Dodáváme vědecké, analytické a testovací přístroje, včetně zařízení pro úpravu vzorků a širokého sortimentu spotřebního materiálu. Naše přístroje  jsou dnes nainstalovány ve všech typech laboratoří – univerzitní a akademická pracoviště, státní laboratoře, vodárenské a zemědělské laboratoře, výzkumné i provozní laboratoře, široké spektrum průmyslových podniků, soukromé laboratoře a také široké spektrum laboratoří z oblasti bezpečnostních technologií – mobilní forensní laboratoře, CBRN laboratoře, HAZMAT týmy, celní laboratoře. U všech námi dodávaných přístrojů zajišťujeme instalaci, zaškolení obsluhy, profesionální záruční a pozáruční servis a metodickou podporu,“ tvrdí o sobě na svém webu firma.

(hrb)