Armáda chce další dva letouny CASA. Zaplatí 2,28 miliardy

Transportní letoun CASA Vzdušných sil Armády ČR při nácviku vypouštění klamných cílů. Foto: www.army.cz

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), předkládá vládě materiál v němž oznamuje plánovanou veřejnou zakázku na pořízení dvou transportních letadel CASA. Podle informace pro ministry kabinetu Andreje Babiše je má dodat španělská společnost Airbus Defence and Space do konce listopadu 2023. Cena je pánovaná na 2,28 miliardy.

Jako nezbytné. Tak označili úředníci ministerstva obrany, kteří připravovali materiál pro jejich šéfa Lubomíra Metnara (za ANO) pořízení dvou transportních letounů CASA. Podle nich je nákup dvou letadel španělského výrobce nezbytný k ochraně podstatných bezpečnostních zájmů České republiky. „Pomocí těchto vojenských transportních letounů bude zabezpečována schopnost taktické přepravy nákladu, techniky a bojových jednotek Armády České republiky, provádění vzdušných výsadků a padákového shozu materiálu. Letouny mají také schopnost zdravotnického odsunu vojáků, označovaného v souladu s terminologií NATO jako MEDEVAC,“ uvádí se v materiálu pro ministry. Odhadovaná cena je 2,28 miliardy korun bez DPH včetně souvisejícího vybavení pro obsluhu, údržbu a udržení provozuschopnosti těchto nových letounů (náhradní díly, kontrolní a měřicí techniku a pozemní vybavení). Současná nabídková cena základní verze letounu je nižší než v roce 2009, když Česká republika nakupovala první stroje tohoto typu.  a navíc je o 15-17% nižší, než současná standardní nabídková cena.

Podle dokumentu se navíc Armáda ČR zavázala poskytnout aliančním vojskům NATO právě dva přepravní letouny CASA v případě, že o to budou požádáni. V případě, že je ministerstvo nepořídí, nebude armáda pode materiálu pro ministry schopna dostát svým spojeneckým závazkům.

Metnar chce, aby mu kolegové ministři schválili nákup s využitím výjimky ze zákona o zadávání veřejných zakázek (paragraf §29 písmeno s) s odkazem na to, že letadla jsou výhradně vojenská a mají utajované komunikační systémy a prvky vlastní ochrany. Podle ministerstva jde o techniku, která už slouží v armádě a nikdo jiný ji nemůže dodat. Proto ji chce nakoupit přímo do španělského výrobce.

„Jelikož se jedná o zařízení, které lze použít pouze k vojenským účelům, nejedná se o komerční materiál a z toho důvodu nemůže nákup těchto letounů navrhovaným způsobem nepříznivě ovlivnit podmínky hospodářské soutěže na vnitřním trhu Evropské unie,“ uvádí se dále v dokumentu. „Toto řešení se jeví jako optimální, neboť čtyři letouny CASA typu C-295M jsou již zavedeny ve výzbroji AČR, a při pořízení dalších dvou kusů letounů CASA budou eliminovány akviziční, provozní a operační problémy a překážky, které by jinak provázely projekt pořízení nového typu letecké techniky stejné kategorie,“ uvádí se dále v materiálu, který budou na jedné z následujících schůzí vlády řešit ministři.

Ministr obrany Lubomír Metnar by rád smlouvu uzavřel do poloviny listopadu, aby letadla byla dodána do konce listopadu 2013.

Jiří Reichl