Britská firma Arm, již vlastní investiční skupina SoftBank, oznámila, že coby jednoho z prvních zákazníků získala velkou rybu: vlastníka Facebooku Meta Platforms.
Britský deisgnér čipů Arm plánuje v letošním roce uvést na trh vlastní čip poté, co získala společnost Meta jako jednoho ze svých prvních zákazníků. Znamená to radikální proměnu obchodního modelu skupiny, již vlastní investiční kolos SoftBank. Podle zdroj listu Financial Times představí CEO Armu Rene Haas první čip vlastní výroby již letos v létě.
Arm Holdings je britská společnost zabývající se designem polovodičů a softwaru se sídlem v anglickém Cambridgi. Její hlavní činností je – čí dosud byl – design jader centrálních procesorů (CPU) implementujících instrukční sady architektury ARM. Navrhuje také další typy čipů, udílí licence na své plány společnostem jako Apple a Nvidia, poskytuje nástroje pro vývoj softwaru pod značkami DS-5, RealView a Keil a dodává klientům příslušné systémy, platformy, infrastrukturu a software. Od roku 2016 je jejím většinovým vlastníkem japonský konglomerát SoftBank Group.
Velké plány Masajošiho Sona
Přechod od navrhování základních stavebních prvků čipu k výrobě vlastního kompletního procesoru by znamenal zásadníproměnu současného rozložení sil v polovodičovém průmyslu, tedy globáního byznysu o hodnotě 700 miliard dolarů ročně. Arm by se tak stal konkurentem některých svých největších zákazníků; jeho Akcie posílily v reakci na tuto zprávu o více než šest procent.
Zakladatel SoftBank Masayoši Son postavil Arm do centra svých plánů na vybudování rozsáhlé infrastrukturní sítě pro umělou inteligenci. Uvedení vlastního čipu Arm je považováno pouze za jeden z kroků v jeho rozsáhlejších plánech na přechod k výrobě čipů s umělou inteligencí, tvrdí zdroje FT, již tyto plány znají.
Mohlo by vás zajímat
Minulý měsíc představil Son svou iniciativu Stargate, v jejímž rámci plánuje společně s OpenAI vynaložit až 500 miliard dolarů na vybudování infrastruktury pro umělou inteligenci. Financování projektu, jenž sídlí v USA, poskytly také suverénní fond MGX z Abú Dhabí a společnost Oracle. Arm je spolu s Microsoftem a Nvidií klíčovým technologickým partnerem Stargate.
Podle osob obeznámených s plány má být čip společnosti Arm centrální procesorovou jednotkou (CPU) pro servery ve velkých datových centrech a je postaven na základě, který lze následně přizpůsobit pro klienty, jako je Meta. Samotná fyzická výroba bude zadána výrobci, například Taiwan Semiconductor Manufacturing.
SoftBank se také blíží k akvizici společnosti Ampere, která za podpory Oraclu vyrábí čipy pro servery založené na architektuře Arm. Hodnota Ampere se blíží 6,5 miliardy USD. Tato transakce je pro úmysly Armu klíčová.
Na úkor Intelu a AMD
Arm od svého vstupu na technologickou burzu Nasdaq v roce 2023 více než zdvojnásobil vlastní hodnotu, jež dnes čítá asi 160 miliard dolarů. Důvodem prudkého nárůstu jeho hodnoty byl obrovský zájem investorů o umělou inteligenci. Partnerství společnosti Arm se společnostmi Nvidia a Amazon firmě vyneslo rychlý růst v datových centrech, o něž se opírají modely umělé inteligence od společností OpenAI, Meta a Anthropic.
Meta je dosud poslední velká technologická firma, která se obrátila na Arm v oblasti serverových čipů. Britská firma tak vytlačila tradiční dodavatele Intel a AMD.
Design od Armu je součástí více než 300 miliard čipů, včetně těch, jež jsou součástí téměř všech chytrých telefonů na světě. Díky energeticky úsporným návrhům se její procesory stávají stále atraktivnější alternativou k čipům Intel v osobních počítačích a serverech – především rpoto, že umělá inteligence energetickou náročnost datových center nebývale zvyšuje.