Společnosti Fennovoima a Rosatom proti sobě zahájily řízení o náhradu škody způsobené ukončením plánovaného projektu jaderné elektrárny Hanhikivi 1 v Pyhäjoki na severu Finska. Společnost Fennovoima uvedla, že její nároky vůči Rosatomu v současné době dosahují téměř 2 miliard eur, zatímco Rosatom uvedl, že po společnosti Fennovoima požaduje 3 miliardy dolarů. O rozporech firem informovala finská média a odborný portál World Nuclear News.

Fennovoima je jaderná energetická společnost založená konsorciem finských státních energetických a průmyslových společností a ruskou státní jadernou společností Rosatom. Společnost nevlastní žádné jaderné kapacity; ale připravovala výstavbu jaderné elektrárny Hanhikivi 1 o výkonu 1 200 MW v Pyhäjoki.

Rosatom je ruská státní korporace sídlící v Moskvě se zaměřením na jadernou energetiku.

Společnost Fennovoima podepsala smlouvu na dodávku elektrárny Hanhikivi se společností Rusatom Overseas – dceřinou společností Rosatomu pro vývoz jaderných elektráren – v prosinci 2013. Rosatom nabídl výstavbu elektrárny s reaktorem VVER AES-2006 o výkonu 1 200 MWe na základě smlouvy s pevnou cenou.

Nejnovější finská jaderná elektrárna Hanhikivi 1 měla vyrůst na poloostrově Hanhikivi v Pyhäjoki. Fennovoima podala žádost o stavební povolení v létě 2015. Aby mohla být společnosti udělena, musela být schopna prokázat, že závod bude splňovat finské bezpečnostní a další zákonné předpisy.

Mohlo by vás zajímat

Cílem společnosti Fennovoima bylo získat stavební povolení pro Hanhikivi 1 do letošního léta. Společnost odhadovala, že výstavba elektrárny by měla začít v létě 2023. Odhad komerčního provozu elektrárny byl stanoven na rok 2029.

Odhadované celkové náklady na projekt Hanhikivi 1 činily 7–7,5 miliardy eur. Finské investice představují přibližně 2 miliardy eur. 

Vlastníkem projektu Hanhikivi je společnost Fennovoima, jejímž většinovým vlastníkem (66 procent) je Voimaosakeyhtiö SF, finská společnost, jejímiž akcionáři jsou významné finské korporace a několik místních energetických společností.

Zbývajících 34 procent drží RAOS Voima Oy, finská dceřiná společnost, kterou v roce 2014 založil Rosatom za účelem nákupu podílu ve společnosti.

Společnost Fennovoima však 2. května letošního roku oznámila své rozhodnutí vypovědět smlouvu o inženýrské činnosti, zadávání veřejných zakázek a výstavbě (EPC) „z důvodu značných zpoždění projektu RAOS a neschopnosti projekt realizovat“.

Dne 24. května stáhla svou žádost o stavební povolení pro plánovanou elektrárnu.

Dne 6. května společnost RAOS Project uvedla, že „nemá jinou možnost než se bránit a požadovat odškodnění“ za „nezákonné ukončení“ projektu Hanhikivi 1. Dodala, že je připravena jednat o „možných variantách obnovení projektu, až to podmínky dovolí“.

Společnost Fennovoima nyní „zahájila několik arbitráží a dalších řízení proti různým subjektům Rosatomu s cílem požadovat náhradu škody vzniklé v důsledku zpoždění a nemožnosti realizovat projekt a souvisejících otázek“.

Podle listu Helsingin Sanomat existuje řada sporných otázek, z nichž ústřední je záloha ve výši 800 milionů eur, kterou Fennovoima zaplatila projektu RAOS a kterou chce vrátit.

Generální ředitel společnosti Fennovoima Joachim Specht v rozhovoru pro finské noviny z 20. srpna uvedl, že Rosatom společnost na začátku roku varoval před možnými novými zpožděními.

„Naznačili riziko několikaletého zpoždění. Bylo to zahrnuto v jejich projektových plánech. To byl jeden z důvodů, proč jsme museli projekt zastavit,“ řekl Joachim Specht.

Specht řekl, že neví, jak dlouho bude trvat kompenzační řízení.

„Je těžké odhadnout délku vyřizování, ale samozřejmě to neskončí za rok. Trvá to několik let,“ dodal Specht.

Mezitím Rosatom uvedl, že dosud podal šest žalob v celkové výši 3 miliardy amerických dolarů.

„Konkrétní údaje o těchto žalobách jsou důvěrné a nepodléhají zveřejnění,“ uvedla ruská státní společnost.

(hrb)