Společnost Apple koupila start-up Emotient. Ten umí číst lidské emoce. Patent byl již testován při debatě amerických prezidentských kandidátů.

Společnost Apple získala start-up Emotient, který využívá umělou inteligenci k analyzování lidských emocí pomocí čtení výrazu v obličeji, informoval o tom portál Financial Times. Jde tak o jednu z řady akvizic, které v poslední době Apple učinil, a která může Applu otevřít dveře do automobilového průmyslu.

Emotient, start-up založený v roce 2012 v San Diegu, má již několik patentů v technologii, která umí číst lidské emoce, aniž by k tomu bylo třeba uchovávat fotografie obličejů s rozpoznatelnými emočními znaky.

Apple si od nákupu slibuje, že sníží náskok Facebooku, Alphabetu a podobných aplikací ve schopnostech využívání umělé inteligence. Kromě toho si Apple zakládá na tom, že ctí soukromí svých uživatelů tím, že neuchovává obrovské objemy osobních dat, jako jiní. A v tom je mu právě Emotient sympatický.

Zatímco se nabízí, že daná technologie bude využívána především v samotných prodejnách Applu pro mapování zákazníkových emocí, Emotient zdůrazňuje, že má využití v oblasti vzdělávání nebo dokonce i v medicinské diagnostice.

Vloni v květnu Apple získal společnost Metaio, která umí využít smartphone nebo tablet k vrstvení digitálních informací u skutečných záběrů. V listopadu pak Apple oznámil nákup švýcarského Faceshiftu, který dokáže přenášet pohyby lidského obličeje na virtuálně vytvoření postavy, jako například v posledním díle filmové ságy Star Wars.

Apple má také tým, který vyvíjí technologie pro automobilový průmysl a v nejbližších letech chce vyvinout svůj vlastní automobil. Již v září proběhla setkání s úřady v Kalifornii, kde se projednávala pravidla pro testování automobilů, které se budou řídit samy. Technologie jako Emotient, Faceshift nebo Meatio by tak mohly být při vývoji „bezpilotních“ automobilů využity.

Technologie Emotient za sebou již několik testů má. Jeden z nich se váže k debatě republikánských kandidátů na prezidenta Spojených států. Zatímco u Donalda Trumpa byl převážně detekován hněv, Ted Cruz byl prý téměř neustále smutný.

-usi-