eRecept bude levnější, než se předpokládalo. Místo původně odhadovaných více než 58 milionů, se kterými počítala veřejná zakázka Státního ústavu pro kontrolu léčiv, je konečná cena 14,6 milionů bez DPH ( 17 762 800 Kč s DPH, 14 680 000 Kč bez DPH, 3 022 800 Kč hodnota DPH). Vyplývá to z informací o vítězi tendru uveřejněných na profilu Státní úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

SÚKL loni v létě vyhlásil veřejnou zakázku na vývoj  vývoj a implementaci systému eRecept, servisní podporu a realizaci rozvojových požadavků na dobu 48 měsíců. „Systém zahrnuje Centrální úložiště elektronických receptů, Registr pro léčivé přípravky s omezením a další komponenty. Včera byly podle mluvčí pouze otevřeny obálky a zkontrolovány potřebné náležitosti,“ uvedla loni v létě mluvčí Ústavu Lucie Přinesdomová. Podle jejích informací se do tendru přihlásilo 14 firem. Vedení instituce už v létě předpokládalo, že výsledná cena bude výrazně nižší.

Výsledná cena je čtvrtinová

Předpoklady vedení Státního úřadu pro kontrolu léčiv se potvrdily, vítězem tendru se stala společnost Solitea Business Solutions, která slibuje, že všechny požadavky zadavatele splní za čtvrtinovou cenu, tedy za 14,6 milionu bez DPH (( 17 762 800 Kč s DPH). Smlouva byla podepsána v polovině prosince. Informace o vítězi tendru dnes zveřejnil SÚKL ve věstníku veřejných zakázek.

Solitea Business Solutions je konzultační a softwarová společnost, která působí na trhu od roku 1996, do poloviny roku 2016 pod obchodním názvem Aquasoft. Podle webových stránek firmy má společnost na svém kontě stovky úspěšně zrealizovaných projektů. Klientům nabízí podnikové informační systémy, zpracování dat i softwarové aplikace na zakázku. Spoléhá na vysokou kvalitu služeb, osobní přístup a respekt k individualitě svých klientů. Je součástí skupiny Solitea, která sdružuje šest společností ze střední Evropy, zaměstnává 600 lidí v roce 2015 měla tržby okolo 900 milionů korun ročně. Společnost například vyvinula iDoklad nebo účetní software Money S3.

Elektronické recepty zavedl v Česku zákon v roce 2007, v současnosti je vystavuje 477 zdravotnických zařízení, z toho 32 nemocnic a poliklinik. Od roku 2018 by mělo být pro lékaře předepisování eReceptů povinné. Ministerstvo zdravotnictví ale počítá se zmírněním povinnosti v situacích, kdy bude výpadek elektřiny či internetu, nebo lékař nebude mít z terénu připojení. Pro pacienty, kteří budou trvat na papírovém receptu, má tato možnost zůstat zachována.

Mohlo by vás zajímat

Od zprovoznění náhradního řešení systému eRecept v březnu 2016 bylo vystaveno 525.021 eReceptů a vydáno na 346.267 eReceptů. SÚKL eviduje rostoucí zájem o eRecepty u samostatných ambulancí i větších zdravotnických zařízení.

Systém má umožnit pacientům sledovat, jaké léky jim lékaři předepsali. K těmto informacím se dostanou i lékaři, kterým k tomu pacient dá souhlas. Měl by také umožnit hlídat, aby pacient neužíval například léky se stejnou účinnou látkou od více lékařů, nebo léky, které navzájem mohou vyvolat nepříznivé reakce. Elektronické recepty mají být pro pacienty bezpečnější v tom, že na rozdíl od papírových je možno jejich falzifikace minimální a nenastávají chyby kvůli nečitelně napsaným názvům léků údajům na receptech. Recept lze, po dohodě s lékařem, vydat i na dálku.

Systém eReceptů provozovala pro SÚKL od roku 2012 firma Tronevia, která nyní vede s ústavem spor o práva nakládání s aplikacemi. Původně úložiště elektronických receptů dodala firma Aquasoft (nynější Solita Business Solution – vítěz tendru – pozn. red.), která také pomáhala ústavu zprovoznit nynější náhradní řešení.

Jiří Reichl