INZERCE

Někteří prodejci pohonných hmot tvrdí, že jim antimonopolní úřad zakázal zveřejnit důvody prudkého zdražování cen. Není to pravda. Foto: Pixabay

Antimonopolní úřad: Pumpaři mají kupce pohonných hmot informovat o důvodech nárůstu cen transparentně

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže považuje s ohledem na rychle rostoucí ceny pohonných hmot za nutné vyjádřit se k praktice prodejců, kteří odmítají vysvětlovat důvody prudkého nárůstu cen údajně kvůli tomu, že jim poskytování těchto informací právě antimonopolní úřad zakázal. Je to totiž účelová lež některých prodejců.

Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) neexistují žádná zákonná ustanovení, která by jednotlivým soutěžitelům bránila poskytovat informace o tom, proč konkrétně k cenovému nárůstu u určitého výrobku či komodity dochází a jak se na pohybu ceny podílí jednotlivé složky, například náklady na vstupy a výše marží.

„Spotřebitelé mají přinejmenším morální právo být o těchto skutečnostech informováni, zvláště v období, kdy je nárůst cen tak razantní, jako zažíváme v posledních dnech u pohonných hmot,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Úřad nikdy soutěžitelům nezakazoval výše popsané informace sdělovat, přesto prodejci pohonných hmot tuto argumentaci dlouhodobě využívají.

Ze soutěžního hlediska mohou být problematické pouze případy, kdy by pohyb ceny predikovalo sdružení soutěžitelů, neboť pak by mohl být tento krok považován za nedovolené koordinované jednání.

Rovněž vzájemné informování přes média o budoucí cenové strategii by mohlo být úřadem za určitých podmínek vyhodnoceno jako protisoutěžní. Na individuálním vysvětlení jednotlivého podniku, co stojí za aktuálním nárůstem ceny, však není nic protisoutěžního a není důvod vysvětlení spotřebitelům upírat.

Závěrem ÚOHS uvádí, že vývoj na trhu pohonných hmot pozorně monitoruje a proti jakémukoliv zjištěnému protisoutěžnímu jednání razantně zasáhne.

V současné době však podle mluvčího Martina Švandy nemá úřad indicie, které by naznačovaly, že se na růstu cen podílí i jiné faktory než pouze vývoj na světových trzích s ropou.

(ede)