Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vedený Petrem Mlsnou vydal v minulých dnech na základě návrhů společností EDF a Westinghouse předběžná opatření, jimiž zakázal zadavateli – společnosti Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ – uzavřít smlouvy na výstavbu nového jaderného zdroje. Ekonomickému deníku tuto informaci potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
Jak dále mluvčí antimonopolního úřadu dodal, vydání předběžného opatření nevypovídá nic o tom, jakým způsobem bude rozhodnuto v samotné věci. Tedy v uzavření smlouvy mezi Skupinou ČEZ a korejskou společností KHNP. „Jedná se o standardní krok pro procesní zajištění řízení, když o věci není pravomocně rozhodnuto a mohlo by hrozit zmaření účelu vedeného správního řízení,“ doplnil Martin Švanda. Na zásah ÚOHS do jaderného tendru dnes upozornila také Česká televize.
Podle informací Ekonomického deníku je problém v tom, že ÚOHS nestihl o návrhu společností EDF a Westinghouse rozhodnout ve stanovené lhůtě do 60 dní. Při tak složité problematice, jakou je soutěž na výběr dodavatele stavby nových jaderných bloků, je rozhodnutí v tak krátkém termínu těžko zvládnutelné. Prvostupňová správní řízení týkající se návrhu společností EDF a Westinghouse tak stále probíhají.
ČEZ je jednáním jmenovaných společností viditelně zklamán. „Řízení se vede na návrh neúspěšných uchazečů, kteří si byli podmínek tendru vědomi, přijali je a podali v souladu s nimi své nabídky. Teprve poté, co při výběru dodavatele neuspěli, rozhodli se napadnout celý tendr od počátku,“ uvedl ČEZ ve svém vyjádření k předběžnému opatření.
Mohlo by vás zajímat
Nechtějí uznat prohru
Jak Ekonomický deník uvedl na začátku září, návrh francouzské společnosti EDF podaný k ÚOHS napadá hlavně rozhodnutí o výběru preferovaného dodavatele, tedy jihokorejské společnosti Korea Hydro & Nuclear Power Co. (KHNP). EDF požaduje, aby Úřad konstatoval porušení zadávacích podmínek a zrušil úkony zadavatele související s posouzením nabídek.
Společnost Westinghouse podle vyjádření ÚOHS napadá zejména postup zadavatele mimo režim zákona na základě tzv. bezpečnostní výjimky. Dále zmiňuje údajné porušení základních zásad veřejného zadávání a pochybení při výběru preferovaného dodavatele. Podle návrhu Westinghouse by měl český antimonopolní úřad zrušit rozhodnutí zadavatele z letošního ledna o vyzvání KHNP a EDF a nevyzvání Westinghouse k účasti v další fázi výběrového řízení, a to včetně všech navazujících úkonů zadavatele.
Westinghouse již delší dobu tvrdí, že návrhy designů korejských reaktorů APR1000 a APR1400 využívají licencovanou technologii systému Westinghouse 80 generace II. Společnost KHNP tudíž nemá právo stavět takové reaktory v zahraničí bez souhlasu Westinghouse. Ten se svých práv domáhá cestou soudních sporů a arbitráží.
Podle dobře informovaných zdrojů je spor mezi KHNP a Westinghousem možné vyřešit dohodou, o níž obě strany intenzivně jednají. Jejím výsledkem pravděpodobně bude finanční kompenzace pro Westinghouse. Ten by navíc mohl získat zakázky na dodání některých technologií a služeb pro nové jaderné bloky v České republice.
Zdroje Ekonomického deníku dodávají, že více problémů bude s francouzským koncernem EDF. Jeho manažeři si totiž odmítají připustit fakt, že byli poraženi ve férové soutěži, a to ve všech hlavních parametrech. Tedy v ceně elektřiny z nových jaderných bloků, financování i v poskytnutých garancích. EDF napadlo výsledek českého jaderného tendru také u Evropské komise, jako důvod uvádí riziko skryté státní podpory ze strany jihokorejské vlády.
Korejské vítězství s otazníkem
Dlouho očekávané rozhodnutí o dodavateli nových jaderných reaktorů padlo padlo v polovině července. Vláda tehdy rozhodla, že dva nové jaderné bloky v Dukovanech postaví korejská KHNP, která získá také opci na dva další bloky v Temelíně. „Korejská nabídka byla lepší prakticky ve všech posuzovaných kritériích,“ řekl Petr Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády. Za příjemné překvapení označil premiér Fiala nabídkovou cenu, která se pohybuje (v dnešních cenách) okolo 200 miliard korun za jeden 1050megawattový blok
Tendr na nový jaderný blok v Dukovanech byl oficiálně zahájen v březnu 2022. Předběžné nabídky podali tři uchazeči – Westinghouse, EDF a KHNP – v listopadu téhož roku a závazné loni v říjnu. Letos na konci ledna vláda rozhodla o vyřazení americké společnosti Westinghouse, jejíž nabídka nesplnila požadavky tendru. Westinghouse se tehdy údajně odmítl zavázat ke konkrétní ceně a termínu dokončení.
David Tramba