INZERCE

Podle ÚOHS má k navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblastech letecké výroby, tedy v oblasti vývoje, výroby a servisu cvičných a lehkých bojových letadel, subdodavatelských dodávek dílů draků letadel jiným výrobcům letadel a provozování letiště Vodochody. Foto: Aero Vodochody

Antimonopolní úřad posuzuje vstup nového maďarského partnera Omnipolu do Aera Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje vstup nového maďarského partnera české skupiny Omnipol do koupě Aera Vodochody. Je jím maďarský finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Skupina, jejímž je vlastníkem, a Omnipol prostřednictvím společné firmy HSC Aerojet se sídlem v Budapešti má po schválení získat společnost Vodochody Holdings HU. Tato firma má na trhu působit prostřednictvím společností Letiště Vodochody a Aero Vodochody Aerospace.

„K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblastech letecké výroby, tedy v oblasti vývoje, výroby a servisu cvičných a lehkých bojových letadel, subdodavatelských dodávek dílů draků letadel jiným výrobcům letadel a provozování letiště Vodochody,“ uvedl ÚOHS.

Výše dřívější transakce neznámá

Původním partnerem Omnipolu v koupi Aera byl maďarský byznysmen András Tombor. Za účelem transakce vznikla společná maďarská firma Aero, která chce Aero Vodochody Aerospace odkoupit od současného vlastníka, skupiny Penta. Tuto transakci loni v říjnu posvětil i antimonopolní úřad, jejím předmětem ale nebyla firma Letiště Vodochody, ta měla zůstat v majetku Penty. Hodnotu transakce ani jedna ze stran tehdy nezveřejnila.

Letos na konci května Hospodářské noviny informovaly o tom, že Tombor na transakci nesehnal peníze a Omnipol bude mít nového maďarského partnera. Žádná ze stran ale tehdy nechtěla změny transakce oficiálně komentovat.

Aristokrat a finanční manažer Kristóf Szalay-Bobrovniczky vlastní think-tank strany Fidesz Századvég, jeho manželkou je mluvčí vlády Viktora Orbána. On sám podle některých zdrojů pomáhal před rokem 2010 připravit Orbánovi návrat k moci. 

V roce 2016 byl Szalay-Bobrovniczky jmenován velvyslancem Maďarska ve Velké Británii. V roce 2019 Szalay-Bobrovniczky pomohl vládě převzít a řídit byznys s kasiny, který po sobě zanechal filmový producent Andy Vajna, známý blízkými vazbami na Orbána. Loni založil firmu, která následně společně s ruskou společností Transmashholding vyhrála tendr na dodávku vagonů pro Egypt za miliardu eur.

Export letadel

Firma Omnipol je s Aerem historicky spjatá, v uplynulých dekádách byla zodpovědná za vývoz většiny letounů z tamní produkce. Od roku 2015 je Omnipol také strategickým partnerem projektu L-39NG, nové generace letounu L-39. Jako padesátiprocentní podílník projektu skupina s Aerem už velmi intenzivně spolupracovala.

Aero Vodochody podle posledních zveřejněných ekonomických výsledků hospodařilo předloni s provozní ztrátou před odpisy 383 milionů korun. Příjmy činily 2,9 miliardy korun. Za loňský rok společnost původně očekávala až dvojnásobný růst tržeb a návrat do černých čísel. Zaměstnává 1300 lidí.

čtk