Fúzi společného podniku německé automobilky Volkswagen s americkým výrobcem elektromobilů Rivian posuzuje také český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Tiskový mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda Ekonomickému deníku sdělil, že k posouzení dochází, protože kritéria pro notifikaci fúzí jsou nastavena tak, že je nutné notifikovat celosvětová joint venture, pokud v České republice působí alespoň jeden z účastníků spojení, a to je skupina Volkswagen.
Podle Švandy platí posuzovaní i v případech, kdy nemusí být vznikající společný podnik v České republice vůbec aktivní. „Případ je posuzován ve zjednodušeném řízení, rozhodnutí tedy bude vydáno ve dvaceti dnech,“ upřesnil Švanda.
Cílem spolupráce obou firem je integrovat pokročilou technologii Rivianu do vozidel obou společností. Volkswagen koncem loňského roku informoval, že investici do Rivianu zvýší o 16 procent na 5,8 miliardy dolarů, v přepočtu 138,8 miliardy korun. Jak Ekonomický deník informoval, společný podnik využije stávající technologie firmy Rivian k uvedení modelu Rivian R2 na trh v první polovině roku 2026. První modely Volkswagenu s technologií Rivianu by se na trhu měly objevit v roce 2027. Nejprve to budou modely Volkswagen, následovat budou vozy Audi, Scout, Porsche a ostatní značky.
Volkswagen se už několik let potýká s problémy při vývoji vlastního softwaru. Kvůli tomu odložil i plánované uvedení na trh několika modelů, v některých případech o několik let, uvedla agentura DPA. Rivian od začátku vyvíjel vlastní architekturu. Podnik bude mít sídlo v americkém městě Palo Alto. Další pobočky se plánují v Evropě a Severní Americe.
Mohlo by vás zajímat
Podle dřívějších informací agentury ČTK Volkswagen v první fázi investuje do amerického výrobce elektrických nákladních aut a sportovně-užitkových vozů (SUV) jednu miliardu dolarů. Ve druhém kroku vloží do podniku další čtyři miliardy dolarů, a to do roku 2026. Volkswagen díky partnerství získá okamžitý přístup k softwaru společnosti Rivian, který bude německá automobilka moct používat ve svých vozech.