INZERCE

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vykonává dohled nad veřejnými zakázkami a hraje důležitou roli na poli ochrany hospodářské soutěže. Foto: ÚOHS

Antimonopolní úřad opakovaně pokutoval ministerstvo vnitra. Kvůli zadávání zakázek bez soutěže

Hned dvě pokuty za jediný týden dostalo ministerstvo vnitra od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Zaplatit má 200 tisíc korun za smlouvy související s rozvojem informačního systému datových schránek a dále 160 tisíc za nákup střeliva pro sportovní účely bez zadávacího řízení. V obou případech úřad zamítl rozklad a potvrdil své dřívější prvostupňové rozhodnutí.

První z pokut se týká smlouvy o poskytování služeb provozu a rozvoje Informačního systému datových schránek pro období 2018-2022, uzavřené mezi ministerstvem vnitra a Českou poštou. Smlouva měla zajistit zprovoznění funkcionalit tak, aby byly použitelné pro potřeby Národního bodu pro identifikaci a autentizaci. Tyto rozvojové požadavky zadalo ministerstvo přímo České poště na základě výjimky v zákoně o zadávání veřejných zakázek.

Ministerstvo argumentovalo tím, že rozvoj systému lze podřadit pod jeho provoz jako neoddělitelné plnění a musí být proveden výhradně Českou poštou. Podle ÚOHS se uvedená zákonná výjimka se vztahuje jen na prostý provoz systému, nikoliv na jeho rozvoj. Česká pošta navíc není faktickým provozovatelem informačního systému, tím byla ve sledovaném období společnost O2 IT Services.

Úřad ve svých rozhodnutích konstatuje, že zadavatel nebyl oprávněn výjimku aplikovat i na rozvoj systému a měl veřejnou zakázku vypsat v zadávacím řízení. Uzavřením smlouvy s Českou poštou mimo zadávací řízení se ministerstvo vnitra dopustilo přestupku, za nějž mu Úřad uložil pokutu ve výši 200 tisíc korun. Nejprve loni v květnu v prvním stupni, nyní jej v druhostupňovém řízení potvrdil předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Nákup střeliva bez soutěže

Druhý případ se týká pravidelných nákupů střeliva pro sportovní účely bez zadávacího řízení, které realizovalo OLYMP Centrum sportu Ministerstva vnitra ČR. To uzavřelo v roce 2020 tři kupní smlouvy se třemi dodavateli v celkové hodnotě 2 177 933 korun bez DPH. Předpokládaná hodnota jednotlivých veřejných zakázek pravidelné povahy přesahovala výši finančního limitu pro veřejnou zakázku malého rozsahu. Jednalo se tak o podlimitní veřejné zakázky, které měl zadavatel povinnost zadat v odpovídajícím zadávacím řízení nebo využít jiný postup, jenž umožňuje zákon (nejdříve uzavřít rámcovou dohodu nebo zavést dynamický nákupní systém).

To není vše. Při zadávání veřejné zakázky na sportovní oblečení zadavatel nedodržel zákonná pravidla, když nevyloučil vybraného dodavatele z účasti v zadávacím řízení, ačkoliv důvod vyloučení byl naplněn. Zadavatel uzavřel s vybraným dodavatelem kupní smlouvu. Zadavatel se rovněž dopustil přestupku netransparentním vymezením způsobu hodnocení nabídek.

V obou případech se jedná o starší prohřešky, které časově spadají do doby, kdy ministerstvo vnitra vedli Milan Chovanec (ČSSD) a Jan Hamáček (ČSSD).

(red)