INZERCE

Fotovoltaická elektrárna (ilustrační foto). Zdroj: Pixabay

Anonymní solárníci? Evidence majitelů firem nabízí pár odhalení

K čemu je dobrá Evidence skutečných majitelů českých firem? Těžko říct. Funguje už skoro rok a stále obsahuje spoustu mylných a zavádějících informací. Ekonomický deník vyzkoušel, zda lze tento nástroj využít k dohledání reálných vlastníků velkých fotovoltaických elektráren. Podařilo se to třeba v případě velké fotovoltaiky u Uherského Brodu.

Firma Divalia se vlastníkem 10megawattové solární elektrárny u Uherského Brodu, která patří mezi největší a nejziskovější firmy v oboru. Jen za rok 2020 vykázala čistý zisk přes 76 milionů korun při tržbách téměř 173 milionů korun. Svým vlastníkům již několikrát vyplatila dividendu. Otázkou však bylo komu; vlastníci totiž zůstávali utajeni, v solární branži se pouze spekulovalo o vazbách na byznysmena a lobbistu Martina Ulčáka.

Dříve se v obchodním rejstříku dalo dohledat pouze to, že firmu Divalia vlastní další česká firma Milplace a tu kontroluje anonymní kyperská schránka Forestserve Holdings. Nyní už lze v Evidenci skutečných majitelů firem dohledat, že firmu Milplace vlastní po 25 procentech čtyři akcionáři maloobchodního řetězce Geco – jmenovitě Marcel Belhocine, Libor Chrobok, Petr Poláček a Jiřina Ulčáková, vdova do zemřelém Martinu Ulčákovi.

Chlad, Smítal a další

Údaje v evidenci potvrzují také další zákulisní informace, že reálným koncovým vlastníkem (či spoluvlastníkem) firmy Moravia Green Energy je podnikatel Richard Chlad. Ten v minulosti zbohatl na podnikání pod značkou Krijcos v oblasti hazardu, jeho vztahy s výrazně mladšími partnerkami jsou terčem zájmu bulvárních médií. Moravia Green Energy vlastní v Česku tři velké fotovoltaické parky o celkovém výkonu 8,8 megawattu.

V dalších případech jsou naopak údaje Evidence skutečných majitelů zavádějící. Například za vlastníka investiční skupiny WIS Group Europe, která mimo jiné vlastní pět velkých fotovoltaik o celkovém výkonu 13,5 megawattu, je zde označen právník Dušan Zach. Skutečným vlastníkem této firemní skupiny je však podnikatel Pavel Smítal, kterého jako vlastníka WIS Group Europe před rokem zmínil magazín Forbes.

Nebo jiný příklad – firma Viktor Property, vlastnící solární park o výkonu 4,6 megawattu u Českých Velenic. Formálně ji vlastní Raiffeisen – Leasing, který ji financoval. Evidence skutečných majitelů uvádí jako vlastníky tři rakouské top manažery mateřské skupiny Raiffeisen – Leasing.

Pro úplnost dodejme, že reálné koncové majitele většiny solárních elektráren bylo už v minulých letech možné dohledat v obchodním rejstříku či jiných veřejných zdrojích. Problém najít majitele byl hlavně u firem, kde stopa končila v Nizozemí, na Kypru či jiném daňovém ráji.

Evidence, která se moc nepovedla

Na Ekonomickém deníku jsme loni v červnu označili českou Evidenci skutečných majitelů za zklamání a také paskvil. Evidence někdy odhalí skutečné vlastníky, jindy vypíše pouze členy představenstva či právní zástupce reálných vlastníků. Po necelém roce to vypadá, že část mylných údajů byla opravena, ale k dokonalosti má evidence ještě hodně daleko.

Pochybné informace lze ilustrovat na případech několika společností v majetku nejbohatších českých byznysmenů. Tak třeba Agrofert – v Evidenci uveden je nejen reálný koncový vlastník Andrej Babiš, ale také Zdeněk Průša, který je „pouze“ správcem Babišova svěřenského fondu. SOR Libchavy – dlouhý seznam zahrnující koncové vlastníky, správce kyperských holdingů a manažery. Alza.cz – Pavel Steinwicht (tedy právník zastupující reálného majitele Aleše Zavorala).

Podle zákona o evidenci skutečných majitelů vznikla firmám od loňského června nová povinnost. Do evidence na webu justice.cz musejí zapsat skutečné vlastníky firem, pokud to není zřejmé již ze zápisu v obchodním rejstříku. Mnozí z nich tak dodnes neučinili. Od stejného data je evidence veřejně přístupná.

David Tramba