V hnutí ANO přibývá odvolání k revizní komisi kvůli zrušení tří městských organizací v Brně. Zrušení stranických buněk inicioval místopředseda ANO Petr Vokřál kvůli korupční kauze, jejímž hlavním aktérem je jeho stranický kolega Jiří Švachula. E-maily dokazují, jak silně na zrušení místních organizací Vokřál tlačil. Jeho jméno se přitom v souvislosti s kauzou obžalovaného expolitika Jiřího Švachuly objevuje v policejním spise také.
Problémy hnutí ANO 2011 v Brně už zasahují do nejvyššího vedení nejsilnější vládní strany. Poté, co místopředseda hnutí a bývalý primátor města Petr Vokřál inicioval zrušení tří místních organizací, a tím jejich lokálním politikům zaniklo členství v hnutí, se proti tomuto kroku odvolalo hned několik členů k revizní a smírčí komisi hnutí ANO. Ekonomický deník má texty odvolání k dispozici (níže). Čerstvě „bývalí“ členové hnutí v nich poukazují na nestandardní chování lidí kolem Vokřála, který byl iniciátorem lokálních stranických čistek. Ty se podle bývalých členů neřešily nejprve usnesením krajské organizace, ale rovnou na předsednictvu hnutí v pražské centrále.
Předsednictvo hnutí ANO 2011 5. března zrušilo tři místní organizace: v Brně-Židenicích, Brně-Černovicích a Brně-Starém Lískovci. „Organizace dlouhodobě nepostupovaly v souladu s principy hnutí,“ řekl k tomu ČTK místopředseda ANO a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Hnutí tak podle něj zareagovalo na personální propojení některých členů místních organizací se dvěma policejními vyšetřováními: mimo jiné s korupční kauzou na radnici Brno-střed s policejním krycím jménem Stoka, v níž figuruje bývalý politik ANO Jiří Švachula, a s napojením některých členů na „pochybné skupiny“ mimo hnutí. Bývalí členové v odvoláních kritizují Vokřálovo odůvodnění na webu idnes.cz.
Policie nedávno navrhla státnímu zástupci, aby Švachulu a další obviněné v souvislosti s údajnou korupcí na radnici Brno-střed obžaloval. A tak se podle informací Ekonomického deníku i stalo. Obžalováno má být 11 lidí. Státní zástupce tvrdí, že výše úplatků, které si skupina podle kriminalistů rozdělila, činí cca 33 milionů korun. Ovlivněny byly podle policie tamní veřejné zakázky v celkovém objemu za asi 328 milionů korun. Dotyční jsou obžalovaní z několika trestných činů, například z účasti v organizované skupině nebo z přijetí úplatku, podle informací Ekonomického deníku státní zástupce u Švachuly hodlá požadovat trest 15 let za mřížemi. Policejní razie se na radnici uskutečnila loni v březnu. Případ dostal krycí jméno Stoka.
Vylhané tvrzení
„Rozhodnutí je pouze vylhaným tvrzením jednotlivců bez doložených důkazů, vykonstruovaná situace a účelové zrušení, kde cílem takového rozhodnutí bylo odstranění politických oponentů z vlastních řad,“ tvrdí v odvolání předseda zrušené místní organizace David Růžička. Členové byli obeznámeni s důvodem zrušení organizace a zánikem členství prostřednictvím sdělovacích prostředků. „Takové odůvodnění je absolutně nedostačující a taktéž nepřezkoumatelné, což nelze akceptovat. Samotné rozhodnutí, doručení a odůvodnění je nezákonné a trpí vadami, jednotliví členové nebyli taktéž písemně obeznámeni se zánikem členství v hnutí tak, jak určují stanovy. Pro takovéto rozhodnutí je podstatné mít řádné odůvodnění, které by jasně prokázalo pochybení a porušení stanov, na jejichž základě by bylo možné takovéto rozhodnutí učinit, svá tvrzení by mělo doložit důkazy, které však učiněny nebyly,“ pokračuje Růžička.
Předsednictvo by si podle něj mělo od místní, oblastní, nebo krajské organizace vyžádat stanovisko a shromáždit veškeré podklady na základě, kterých by tak vážné rozhodnutí mohlo předsednictvo přijmout. Růžička upozorňuje, že ze samotného odůvodnění a novinových článků je zřejmé, že předsednictvo rozhodovalo pouze na základě návrhu předkladatele (Vokřála – pozn. red.), bez jakýchkoliv podkladů. „Je nutné zdůraznit, že za celou dobu existence místní organizace nebyla vedena žádná výtka ani pouhé napomenutí jak místní organizace Starý Lískovec, tak i jednotlivých členů. Tímto zveřejněným odůvodněním byli jednotliví členové poškozeni jak v politické rovině tak i v osobním životě,“ uzavírá svoje odvolání proti zániku stranické buňky Růžička. Místní organizace Starý Lískovec vznikla v roce 2017, má celkem 12 členů, je v opozici, má 1 člena v kontrolním výboru a 1 člena v redakční radě na radnici Lískovce, takže podle Růžičky taková organizace nemůže mít žádný podstatný vliv na chod radnice.
Mohlo by vás zajímat
Ekonomický deník už informoval o odvolání Zdeňka Bočka zde. Protest proti zrušení místní organizace ANO ale podali další i členové, například z Brna-Černovic. Části faksimile jejich textu s odůvodněním přinášíme zde:
Další část odvolání proti zrušení místních organizací zde a zde.
Vokřál ve Stoce?
Ekonomický deník hovořil o odvoláních mimo jiné s členem zrušené organizace z Lískovce Michalem Němečkem. „Stoprocentně s tím půjdeme klidně až před soud,“ říká Němeček o zrušení místních organizací a zániku členství. „Já jsem zpočátku nechtěl, říkal jsem si, nebudu politikařit, ale jsme z toho znechucení. Tři roky děláte nějakou práci, ale řekl jsem, že to nechám být. Ale když jsem viděl, jak se tady k tomu kdo profiluje a proti tomu vymezuje, tak jsem si řekl, půjdeme s tím před soud. Já mám svědomí čisté a jsem si jistý, že na mě ani na místní organizaci nic mít nemůžou, protože byla celou dobu od komunálních voleb v opozici. Jak byste mohl něco ovlivňovat? Rád se s nimi potkám před soudem, aby předložili ty důkazy. Zrušení místní organizace není jen tak, to je dost tvrdý krok, a nepamatuji si z historie, že by nějaká strana naráz zrušila tři místní organizace,“ zlobí se Němeček. Vehemenci Vokřálova tlaku na zrušení tří brněnských místních sdružení pak prokazují dva jeho e-maily, které Ekonomický deník získal.
Podle člena zrušené organizace ANO z Lískovce Michala Němečka jde ze strany Petra Vokřála jednoznačně o ovládnutí brněnského a krajského ANO. „Aby si mohli dělat, co chtějí. Což učinili kandidátkou na krajské volby, kterou si sami poskládali. Já vím, že jim to stanovy umožňují, ale z morálního hlediska je to špatně, když to řeknu velice slušně. Zrušením těch místních organizací chtějí ukázat těm ostatním, že mají vliv na premiéra. A také to, co oni řeknou, že tak bude. Aby si ti ostatní dali pozor a dělali jen to co oni chtějí,“ míní Němeček.
Němeček navíc Ekonomickému deníku sdělil, že dostal anonymní cestou dokument, který popisuje Vokřálovo spojení s organizátorem kauzy Stoka Švachulou, kvůli kterému byly místní organizace ANO v Brně rušeny. „Vymezujeme se proti tomu, že nás pan Vokřál dal dohromady s panem Švachulou a tady s tou kauzou. Přitom mi někdo hodil do schránky přepis odposlechů, kde pan Vokřál hovoří s panem Švachulou. Nevím v jaké míře, dostal jsem jen jeden list,“ popisuje dále Němeček.
Podle kopie tohoto policejního materiálu, který dostal Němeček do schránky, Švachula domlouval Vokřálovi některé schůzky. Například tu, týkající se převodu vlastnického práva vojenského objektu v Brně Pisárkách (u muzea Anthropos – pozn. red), kde někteří brněnští politici řeší už delší dobu možnou developerskou aktivitu – výstavbu bytů. Převod těchto pozemků řešilo s brněnským magistrátem ministerstvo financí, obrany a antimonopolní úřad. „V jednom z telefonních hovorů s primátorem Petrem Vokřálem k tomuto (Švachula) uvádí, že potřebuje přesný seznam osob, které se budou uvedené schůzky účastnit ´neboť je to udělané tak, že se o tom ví… aby to proběhlo jako ofiko…´,“ zaznamenala Národní centrála proti organizovanému zločinu.
I na další části už zmiňované stránky telefonické komunikace řeší Švachula s Vokřálem zástavbu v Pisárkách, na níž mají někteří brněnští politici více než eminentní zájem. „Díky odposlechu telefonního hovoru bylo zjištěno, že Jiří Švachula v telefonním hovoru, když se ho primátor města Brna Petr Vokřál ptá, že když už mluví tam o tom, že tam leží to, co říkal Richard Mrázek (Vokřálův náměstek – pozn. red.) z Ministerstva financí, tak mu Jiří Švachula skáče do řeči s tím, že mu to řekne zítra, že už tam je oficiálně. Vokřál dále pokračuje, že se to týká Antroposu, na což Jiří Švachula reaguje, že příští týden má rozkladovou komisi (ÚOHS – pozn. red.), tak se na to v klidu podívá, protože tam už je oficiálně,“ stojí také v policejních dokumentech.
Uvedený list z kauzy Stoka ovšem nepopisuje kontakt místopředsedy hnutí ANO Vokřála s bývalým členem Švachulou jako jediný. Trestní spis se zmiňuje také o nákupu elektromobilu, který měl Švachula Vokřálovi zařídit.
Jaképak vztahy? oponuje místopředseda
Místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál Ekonomickému deníku řekl, že zrušení místních organizací projednalo krajské vedení a důvodem bylo poškozování jména hnutí. „V jaké souvislosti se objevuje mé jméno se jménem Švachula? Víte asi více jako já. Byl členem Hnutí ANO a byl členem představenstva Brněnských veletrhů a výstav, stejně jako já. Žádné jiné vztahy jsme spolu neměli,“ zareagoval na otázky Ekonomického deníku Vokřál.
Celostátní předsednictvo ANO podle něj „rozhodlo o zrušení buněk pro poškozování jména hnutí“. „O kauze Švachula se v usnesení nehovoří. Krajské předsednictvo jednomyslně odsouhlasilo postup před jednáním celostátního předsednictva,“ tvrdí Vokřál.
K odvoláním bývalých straníků k revizní a smírčí komisi hnutí ANO, které sám inicioval návrhem na zrušení stranických buněk a kvůli tomu i zánikem členství, Vokřál dodává: „Právo na reakci bývalí členové mají. Je to přirozené. Každý však máme jinou motivaci… …Vedení ANO řeší spoustu témat, tato jednání jsou ale interní.“
Jan Hrbáček