INZERCE

Model reaktoru APR1400, který ukázala korejská KHNP při prezentaci v Praze v dubnu 2017. Foto: David Tramba

Anketa ED: Češi by stavbu nových Dukovan zadali Korejcům. Rusům a Číňanům nevěří

Češi by nejraději svěřili zakázku na nový blok Jaderné elektrárně Dukovany Korejcům, druhý v pořadí je americký Westinghouse. Poměrně hodně respondentů doporučuje počkat, až budou k dispozici menší modulární reaktory. Naopak jen slabou podporu podle ankety, kterou uspořádal autor článku na sociální síti Twitter, má čínský i ruský zájemce.

Ankety se během 24 hodin zúčastnilo celkem 525 hlasujících. Z nich 171 hlasovalo pro korejskou společnost KHNP, 121 pro Westinghouse, 91 pro modulární reaktory a 72 pro francouzskou společnost EDF. Poměrně málo hlasujících (49 osob) zvolilo možnost, že jaderná energetika se nevyplatí a stavět by tedy neměl nikdo. Čínský reaktor v nabídce zaškrtli pouze dva respondenti, ruský Rosatom s 19 hlasy nedopadl o mnoho lépe.

Mezi komentáři lze nalézt vyjádření známých lidí z jaderné branže. „Tady mám dva favority. Jednoho čistě technologického (Westinghouse) a druhého celkového (KHNP), kterého jsem i označil,“ přiznal jaderný inženýr a manažer Centra výzkumu Řež Marek Ruščák. „Stavět by měli Češi, vždy tomu tak bylo, ať si vybereme dodavatele designu odkudkoliv,“ uvedl k anketě jaderný expert František Heczko, který se před rokem 2001 podílel na spouštění temelínské elektrárny.

Výsledek ankety k novému bloku Dukovan na Twitteru. Zdroj: David Tramba, Ekonomický deník

Dodavatel samozřejmě nebude zvolen v anketě, ale na základě nejlepší nabídky, kterou předloží v chystaném tendru na stavbu nového dukovanského bloku. Výběrové řízení měl podle původního plánu vyhlásit ČEZ již na konci loňského roku, bylo ale odloženo. V ohrožení je tak celý původní harmonogram – výběr vítěze tendru na konci roku 2022 a také spuštění nového bloku v roce 2036.

Značný podíl na odkladu má také politický střet o podobu zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice. Vládní návrh zákona se nelíbí opozičním stranám, které jeho schvalování v poslanecké sněmovně natahují různými obstrukcemi. Jak Ekonomický deník již dříve uvedl, zástupci Pirátů, ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL volají po vyřazení ruského Rosatomu a čínského uchazeče CGN, Varují také před rizikem, že nový dukovanský blok neúnosně prodraží. Naopak poslanci ANO, SPD, KSČM i někteří zástupci ODS a ČSSD návrh vládního projaderného zákona podporují.

Soutěž na výběr dodavatele nového jaderného bloku tedy ještě nezačala, ale už se mění ve frašku. Stále není jasné, zda se soutěže bude moct účastnit ruský a čínský zájemce. Korejské KHNP a francouzské EDF nabízejí větší reaktory, avšak do Dukovan se hodí (kvůli potížím s vodou pro chlazení a dopravní dostupností) bloky o výkonu do 1200 megawattů. Westinghouse se po nedávném bankrotu a změně do vlastníka do „větších akcí“ příliš nehrne. Reálně tak hrozí, že nepřijde ani jedna nabídka a dukovanský tendr skončí fiaskem.

David Tramba