INZERCE

Problémy ruského válečného tažení na Ukrajinu způsobuje především dramaticky podceněná logistika. Foto: Nexta

Analytici zatím nevidí ve válce na Ukrajině vítěze. Zima je šancí pro rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem

Bezpečnostní analytici z USA a dalších západních zemí se stále více domnívají, že ani jedna strana nemůže ve válce na Ukrajině dosáhnout všech svých cílů. Očekávané zimní zpomalení bojů považují experti za příležitost k zahájení diplomatických jednání mezi Ruskem a Ukrajinou.

Západní analytici pochybují o schopnosti Ukrajiny zcela vytlačit ruské jednotky z okupovaných oblastí, a pokud se vojenské operace na místě během zimy stabilizují, mohlo by se ukázat, že ani jedna ze stran není schopna dosáhnout svého cíle – ovládnout celou zemi.

„V zimě se všechno zpomaluje,“ uvedl pro televizní stanici NBC News nejmenovaný západní představitel, který je přímo obeznámen s vojenskými operacemi. „To je potenciál pro jednání, rádi bychom, aby k němu došlo,“ dodal.

Úředník poukázal na prohlášení ruského velvyslance ve Spojeném království z minulého týdne o možnosti jednání jako na možného „posla“ směrem k diplomatické cestě.

Poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan minulý týden nečekaně navštívil Kyjev, kde se setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským a nejvyššími ukrajinskými představiteli. Rada Bílého domu pro národní bezpečnost uvedla, že cílem jednání bylo „zdůraznit pevnou podporu Spojených států Ukrajině a jejímu lidu“. Ale dva dobře informovaní lidé, obeznámení s jednáním sdělili, že Sullivan představil nápady, jak konflikt ukončit, a zda by mohly zahrnovat diplomatické řešení.

Ukrajinský představitel uvedl, že Sullivan během jednání se Zelenského vládou upozornil na nutnost diplomatického řešení války a naznačil, že vliv Ukrajiny bude posílen – nikoli oslaben – pokud vyjádří otevřenost ke konečnému jednání s Rusy. Sullivan se podle něj nesnaží tlačit na Ukrajinu, aby okamžitě zahájila jednání, ani nepodniká žádné konkrétní kroky. Místo toho Sullivan vyjádřil názor, že Ukrajina by si lépe udržela podporu západních spojenců, kdyby byla vnímána jako ochotná ukončit konflikt diplomatickou cestou.

Tajná jednání s USA? Kreml se odmítá vyjádřit

Podle ukrajinského představitele prezident Zelenskij zdůraznil, že Ukrajina v prvních měsících války tlačila na diplomacii s Ruskem a rozhovory s Putinem odmítla až po zdokumentovaných zvěrstvech a údajných válečných zločinech, což podle představitele způsobilo, že rozhovory s Moskvou v nejbližší době nejsou pro ukrajinskou veřejnost přijatelné.

USA a jejich spojenci nechtějí, aby se ukázalo, že nutí Ukrajinu k diplomacii, zejména pokud by to znamenalo, že se Ruskem okupované oblasti na východě Ukrajiny stanou ruským územím, uvedli američtí a ukrajinští představitelé. Američtí představitelé uznávají, že přimět obě strany zasednout k jednacímu stolu bude náročné, a jak Rusko, tak Ukrajina se pravděpodobně dívají na pomalejší operační tempo letošní zimy jako na čas, kdy mohou přeskupit a přeskupit své síly, aby byly připraveny na jarní ofenzívu.

USA a západní spojenci diskutovali o tom, zda by turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mohl pomoci zprostředkovat jednání mezi oběma stranami, a Erdogan již naznačil svou ochotu pomoci zprostředkovat dohodu.

Erdogan je v konfliktu konstruktivním hráčem a jedním z několika světových lídrů, kteří pokračují v rozhovorech s Ukrajinou i Ruskem, uvedl ukrajinský vládní úředník a dodal, že myšlenku zprostředkování vznesly i další země, včetně Izraele a Spojených arabských emirátů, ale žádná z těchto nabídek se nezdá být zvlášť životaschopná.

(nik)