Česká republika vstupuje do roku 2022 se zlepšeným hodnocením rizika. Důvodem je prudký růst spotřeby domácností, nicméně problémem zůstává inflace s referenční sazbou blízko své nejvyšší úrovně. Dun & Bradstreet, globální poskytovatel klíčových obchodních dat a analytických řešení o firmách, v rámci Evropy také zvýšil rating Španělsku, Maďarsku, Řecku, ke snížení přistoupil v případě Polska.

V hodnocení rizik podnikání si Česká republika polepšila v kategorii mírného rizika z DB3d na DB3c.

„Ze zemí bývalé V4 má aktuálně nejlepší hodnocení právě Česká republika se Slovenskem, v kategorii středního rizika je zařazeno Maďarsko spolu s Polskem,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že hodnocení rizik od Dun & Bradstreet poskytuje srovnání rizik podnikání ve 132 ekonomikách po celém světě, předvídatelnost placení závazků za zboží a služby a návratnost investic v časovém horizontu dvou let.

Podle zprávy Dun & Bradstreet říjnové indikátory naznačují, že tuzemská ekonomika nadále silně roste tažena prudkým nárůstem spotřeby domácností, nicméně inflace v důsledku rostoucích cen energií a oživení ekonomických aktivit v říjnu dosáhla 5,8 %, což je nevyšší míra od roku 2008. Celosvětový nedostatek polovodičů se neblaze podepsal na výrobě automobilů v ČR. Trvalé posilování koruny zvyšuje konkurenceschopnost dováženého zboží a sníží konkurenceschopnost lokálně vyráběných produktů.

Přehled hodnocení rizika V4 a Německa

ČRMaďarskoPolskoSlovenskoNěmecko
DB3cDB4aDB4aDB3cDB2b
Zdroj: Dun & Bradstreet

Podle Dun & Bradstreet je v Evropě aktuálně nejlépe hodnoceno Norsko spolu s Dánskem (DB2a). Následuje Německo a Švédsko s ratingem DB2b.

D&B Indikátor rizikovosti zemí poskytuje mezinárodní komparativní hodnocení rizika při obchodování v jednotlivých zemích. Tento kompozitní index je výsledkem důkladné analýzy politického, komerčního, makroekonomického a externího rizika, a klade si za cíl predikovat riziko dané země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.

Mohlo by vás zajímat

Hodnotící kritéria tvoří následující faktory.

Politické riziko: situace interní a externí bezpečnosti, politická kompetence a konzistence, rovněž tak jiné takové faktory, které stanovují, zda země podporuje otevřené podnikatelské prostředí.

Komerční riziko: neporušitelnost kontraktu, soudní kompetence, regulační transparence, stupeň systémové korupce a další faktory, které určují, zda obchodní prostředí usnadňuje provádění komerčních transakcí.

Makroekonomické riziko: míra inflace, státní rovnováha, růst zásoby peněz a všechny takové makroekonomické faktory, které určují, zda je země schopna zajistit trvalý ekonomický růst a přiměřenou expanzi obchodních příležitostí.

Externí riziko: stávající účetní bilance, kapitálové toky, devizové rezervy, míra externího zadlužení a všechny faktory, které určují, zda země může generovat dostatečné množství deviz, aby splnila domácí i zahraniční investiční závazky.

D&B Indikátor rizikovosti zemí je rozdělen do sedmi pásem v rozsahu od DB1 po DB7. Každé pásmo je dále rozděleno na čtvrtiny (a-d) s postupným určením kdy „a“ představuje o trochu menší riziko, než je označení „b“, atd. Jenom indikátor DB7 není rozdělen na čtvrtiny. Celkově má tedy D&B Rating zemí 25 stupňů hodnocení.

Indikátor rizikovosti zemí. Foto: Dun & Bradstreet

DB1 – nejnižší riziko návratnosti investic

DB2 – nízké riziko návratnosti investic

DB3 – mírné riziko návratnosti investic

DB4 – střední riziko návratnosti investic

DB5 – vysoké riziko návratnosti investic

DB6 – velmi vysoké riziko návratnosti investic

DB7 – nejvyšší riziko návratnosti investic

Dun & Bradstreet je jedním ze světových lídrů v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení, která firmám po celém světě pomáhají zlepšovat jejich rozhodovací procesy a zvyšovat výkonnost.

Dun & Bradstreet Data Cloud podporuje řešení, která zákazníkům pomáhají v růstu tržeb, snižování nákladů, zmírnění rizik a transformaci jejich podnikání.

(nik)