INZERCE

Zbraň, pistole, zákon. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Amerika se po 30 letech chystá na omezení držení zbraní. Důvodem jsou masové střelby

Spojené státy americké, kde právo každého držet zbraň je zakotveno ve druhém dodatku americké Ústavy z roku 1791, se chystá na velkou restrikci držení zbraní. Dnes v noci o tom rozhodl americký senát. Přičemž podle Ústavy „právo lidu držet a nosit zbraň nesmí být omezováno a dobře organizovaná domobrana je v zájmu svobodného státu“.

Američtí senátoři z obou hlavních politických stran (demokraté a republikáni) představili návrh zákona o omezení přístupu ke zbraním, první takové opatření za několik desetiletí.

,,Jedná se o nejvýznamnější zákon proti násilí páchanému zbraněmi za posledních téměř 30 let“, napsal demokratický senátor Chris Murphy. Dodal, že tento právní předpis „zachrání tisíce životů“.

Zákonodárci o něm mohou hlasovat tento týden. Senát je nyní rozdělený na 50 demokratů a 50 republikánů. Přijetí nových předpisů v této oblasti vyžaduje nejméně 60 hlasů.

Přísnější prověřování kupců a odebírání zbraní

Návrh podporuje zákony jednotlivých států, na jejichž základě by bylo možné odebírat zbraně lidem považovaným za nebezpečné sobě či ostatním.  

Počítá též s přísnějším prověřováním kupců zbraní ve věku 18 až 21 a lepší kontrolou nelegálního prodeje zbraní.

,,Naše legislativa bude zachraňovat životy a nenaruší práva plynoucí z druhého dodatku žádnému Američanovi, který respektuje zákony,“ uvedli předkladatelé ve společném prohlášení.

Ústava: právo nosit zbraň nesmí být omezováno

Právo na vlastnictví a nošení zbraně v USA je zakotveno ve druhém dodatku americké ústavy z roku 1791.

„Dobře organizovaná domobrana je  nezbytná v zájmu bezpečnosti svobodného státu; právo lidu držet a nosit  zbraně nesmí být proto omezováno.“ 

Pro budoucí generace se dodatek stal  kontroverzním ustanovením, které podle jeho zastánců neodmyslitelně chrání základní svobody občanů USA a stalo se americkou tradicí.  

Podmínky licence pro získání zbraně a možnosti použití zbraně se v USA liší stát od státu. Nejběžnější podmínkou je dosažení 21 let a absolvování formálního školení.

Pro některé skupiny lidí je ale držení zbraní zapovězené. Zákon z roku 1968 omezuje držení zbraní u osob, u nichž soud shledal duševní poruchu;  zbraně rovněž nesmějí držet například těžcí zločinci, muži, kteří se dopustili násilí na ženách nebo osoby závislé na drogách.

Podpoře civilního držení střelných zbraní se věnuje Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Organizace byla založena v roce 1871 v New Yorku a  je jednou z nejvlivnějších a také nejkritizovanějších lobbistických organizací v USA.    

Důvodem jsou masové střelby

Kroky, které vedly k návrhu zákona, následovaly po sérii masových střeleb ve Spojených státech. Ve škole v Texasu zabil střelec 19 dětí a dvě učitelky, při květnové střelbě v  supermarketu v Buffalu zase jiný střelec zabil deset lidí. Po celých Spojených státech se nyní konají demonstrace proti neschopnosti politiků omezit šíření zbraní.      

Jana Bartošová s přispěním ČTK