INZERCE

Pohled na projekt elektrárny s malými modulárními reaktory NuScale. Foto: prezentace spol. Fluor (akcionář NuScale Energy)

Americký regulační úřad vydá konečnou certifikaci pro první modulární jaderný reaktor NuScale

Americká jaderná regulační komise oznámila, že vydá konečné pravidlo, které certifikuje projekt malého modulárního reaktoru společnosti NuScale pro použití v USA. Jedná se o první malý modulární reaktor, který regulátor certifikoval. Informoval o tom server World Nuclear News.

Certifikace projektu znamená, že americká jaderná regulační komise (NRC) určila, že projekt malé jaderné elektrárny (SMR) splňuje všechny jeho platné bezpečnostní požadavky, a to nezávisle na žádosti o výstavbu nebo provoz elektrárny.

Jakákoli následná žádost o kombinovanou licenci na výstavbu a provoz s odkazem na tento projekt se nebude muset zabývat žádnou z otázek, které jsou již zahrnuty v certifikaci projektu, ale bude se zabývat zbývajícími otázkami bezpečnosti a životního prostředí specifickými pro navrhovanou elektrárnu.

Společnost NuScale podala 31. prosince 2016 u NRC žádost o certifikaci návrhu malého modulárního reaktoru společnosti, který ve svých provozních systémech a bezpečnostních prvcích využívá přirozené pasivní procesy, jako je konvekce a gravitace. Elektrárna by se skládala až z 12 modulů tlakovodního reaktoru ponořených v bezpečnostním bazénu vybudovaném pod úrovní terénu.

Závěrečná zpráva o hodnocení bezpečnosti (FSER) reaktoru – vůbec první FSER, kterou NRC vydala pro SMR – byla vydána v srpnu 2020. V časovém plánu regulátora pro zveřejnění konečného pravidla je uveden 25. listopad.

„Potvrzení návrhu společnosti NuScale a silných bezpečnostních argumentů nemohlo přijít v kritičtější dobu – v době, kdy se lidé na celém světě potýkají s násobící se krizí nestabilních cen energie a extrémních povětrnostních jevů způsobených změnou klimatu,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti NuScale John Hopkins.

„Jsme potěšeni tímto pokračujícím uznáním inherentní bezpečnostní konstrukce naší technologie a našeho potenciálu jako včasného bezuhlíkového energetického řešení, které uspokojí potřeby naší globální komunity,“ podotkl John Hopkins.

NuScale Power je americká soukromá společnost, která navrhuje a prodává malé modulární jaderné reaktory. Sídlo společnosti je v Tigardu ve státě Oregon ve Spojených státech.

Hlavním principem SMR je uložení celého primárního jaderného okruhu do jedné kompaktní nádoby, kterou lze od zbytku elektrárny po vyčerpání paliva oddělit a relativně snadno vyměnit za jinou. Klíčové komponenty a systémy, tedy reaktor, oběhová čerpadla, parogenerátory a často i kompenzátor objemu jsou přímo ve výrobních závodech kompletovány do jednoho celku a následně transportovány a instalovány v budované elektrárně.

Nejdále v jejich vývoji pokročily firmy z jaderných mocností, jejichž vlády pokrok v oblasti jaderných technologií různými způsoby přímo podporují. Týká se to USA, Ruska, Číny, Francie i Velké Británie. Technologie SMR vyvíjí rovněž Kanada, Jižní Korea, Indonésie, Argentina a Saudská Arábie.

Reaktor SMR společnosti NuScale bude sedmým projektem malého reaktoru, který NRC certifikuje po reaktoru Advanced Boiling Water Reactor společnosti GE Nuclear Energy, reaktorech System 80+, AP600 a AP1000 společnosti Westinghouse, zjednodušeném reaktoru GE-Hitachi Nuclear Energy a reaktoru APR1400 společností Korea Electric Power Corporation a Korea Hydro & Nuclear Power Co.

Z nich pouze projekt AP1000, který se v současné době staví na blocích 3 a 4 ve Vogtle, postoupil do fáze výstavby v USA.

Společnost NuScale v červnu oznámila strategický posun od vývoje výrobku k jeho dodávkám, neboť pokračuje v komercializaci reaktoru, který je nabízen jako zařízení VOYGR o dvanácti, šesti nebo čtyřech modulech.

První komerční nasazení elektrárny VOYGR společnosti NuScale se očekává v podobě šestimodulové jednotky pro projekt Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) Carbon Free Power Project, který má být postaven v areálu Idaho National Laboratory v USA.

(hrb)