Americká jaderná regulační komise oznámila, že vydá konečné pravidlo, které certifikuje projekt malého modulárního reaktoru společnosti NuScale pro použití v USA. Jedná se o první malý modulární reaktor, který regulátor certifikoval. Informoval o tom server World Nuclear News.
Certifikace projektu znamená, že americká jaderná regulační komise (NRC) určila, že projekt malé jaderné elektrárny (SMR) splňuje všechny jeho platné bezpečnostní požadavky, a to nezávisle na žádosti o výstavbu nebo provoz elektrárny.
Jakákoli následná žádost o kombinovanou licenci na výstavbu a provoz s odkazem na tento projekt se nebude muset zabývat žádnou z otázek, které jsou již zahrnuty v certifikaci projektu, ale bude se zabývat zbývajícími otázkami bezpečnosti a životního prostředí specifickými pro navrhovanou elektrárnu.
Společnost NuScale podala 31. prosince 2016 u NRC žádost o certifikaci návrhu malého modulárního reaktoru společnosti, který ve svých provozních systémech a bezpečnostních prvcích využívá přirozené pasivní procesy, jako je konvekce a gravitace. Elektrárna by se skládala až z 12 modulů tlakovodního reaktoru ponořených v bezpečnostním bazénu vybudovaném pod úrovní terénu.
Závěrečná zpráva o hodnocení bezpečnosti (FSER) reaktoru – vůbec první FSER, kterou NRC vydala pro SMR – byla vydána v srpnu 2020. V časovém plánu regulátora pro zveřejnění konečného pravidla je uveden 25. listopad.
Mohlo by vás zajímat
„Potvrzení návrhu společnosti NuScale a silných bezpečnostních argumentů nemohlo přijít v kritičtější dobu – v době, kdy se lidé na celém světě potýkají s násobící se krizí nestabilních cen energie a extrémních povětrnostních jevů způsobených změnou klimatu,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti NuScale John Hopkins.
„Jsme potěšeni tímto pokračujícím uznáním inherentní bezpečnostní konstrukce naší technologie a našeho potenciálu jako včasného bezuhlíkového energetického řešení, které uspokojí potřeby naší globální komunity,“ podotkl John Hopkins.
NuScale Power je americká soukromá společnost, která navrhuje a prodává malé modulární jaderné reaktory. Sídlo společnosti je v Tigardu ve státě Oregon ve Spojených státech.
Hlavním principem SMR je uložení celého primárního jaderného okruhu do jedné kompaktní nádoby, kterou lze od zbytku elektrárny po vyčerpání paliva oddělit a relativně snadno vyměnit za jinou. Klíčové komponenty a systémy, tedy reaktor, oběhová čerpadla, parogenerátory a často i kompenzátor objemu jsou přímo ve výrobních závodech kompletovány do jednoho celku a následně transportovány a instalovány v budované elektrárně.
Nejdále v jejich vývoji pokročily firmy z jaderných mocností, jejichž vlády pokrok v oblasti jaderných technologií různými způsoby přímo podporují. Týká se to USA, Ruska, Číny, Francie i Velké Británie. Technologie SMR vyvíjí rovněž Kanada, Jižní Korea, Indonésie, Argentina a Saudská Arábie.
Reaktor SMR společnosti NuScale bude sedmým projektem malého reaktoru, který NRC certifikuje po reaktoru Advanced Boiling Water Reactor společnosti GE Nuclear Energy, reaktorech System 80+, AP600 a AP1000 společnosti Westinghouse, zjednodušeném reaktoru GE-Hitachi Nuclear Energy a reaktoru APR1400 společností Korea Electric Power Corporation a Korea Hydro & Nuclear Power Co.
Z nich pouze projekt AP1000, který se v současné době staví na blocích 3 a 4 ve Vogtle, postoupil do fáze výstavby v USA.
Společnost NuScale v červnu oznámila strategický posun od vývoje výrobku k jeho dodávkám, neboť pokračuje v komercializaci reaktoru, který je nabízen jako zařízení VOYGR o dvanácti, šesti nebo čtyřech modulech.
První komerční nasazení elektrárny VOYGR společnosti NuScale se očekává v podobě šestimodulové jednotky pro projekt Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) Carbon Free Power Project, který má být postaven v areálu Idaho National Laboratory v USA.
(hrb)