INZERCE

Tanker se stlačeným LNG. Ilustrační snímek Foto: Pixabay

Americký plyn do Číny místo do Evropy? Podle insiderů usiluje Čína o miliardovou dohodu uprostřed plynové krize

Do konce roku by mohly velké čínské společnosti a američtí vývozci podepsat smlouvy o dodávkách zkapalněného zemního plynu. Dohoda by mohla mít hodnotu desítek miliard dolarů, píše webový portál ekonomického deníku Handelsblatt. Pokud k dohodě mezi oběma stranami dojde brzy, Evropa by mohla zůstat takříkajíc na holičkách, upozorňuje list.

Velké čínské společnosti vedou podle zasvěcených osob pokročilá jednání s americkými vývozci o mnohamiliardové smlouvě o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) s ohledem na energetickou krizi. Jednalo by o něm nejméně pět korporací, včetně státního Sinopec a China National Offshore Oil Company (CNOOC). Agentuře Reuters to v pátek řeklo několik zasvěcených insiderů obeznámených s touto záležitostí.

Dohoda by mohla mít hodnotu desítek miliard dolarů.

„Očekáváme, že smlouvy budou podepsány do konce roku,“ uvedl jeden z lidí z Pekingu.

„Důvodem je především celosvětová energetická krize a ceny, které nyní vidíme. Dodávky z USA jsou nyní atraktivní,“ podotkl.

Na americké straně podle něj probíhají jednání především se společnostmi Cheniere Energy a Venture Global.

Podle jednoho z insiderů by jen Sinopec mohl dodávat asi čtyři miliony tun ročně. Zkapalněný plyn může být dopravován velkými cisternovými loděmi, v přístavech pak může být přeměněn zpět na plyn a následně dodáván do plynových sítí. Oslovené společnosti se na dotaz nechtěly vyjádřit.

Rostoucí ceny plynu a stále častější výpadky elektřiny vyvolávají Čínské lidové republice velmi diskutovanou otázku bezpečnosti dodávek. Jednání s americkou stranou, která byla zahájena na začátku roku, proto v posledních týdnech nabrala na intenzitě.

Čína již letos předstihla Japonsko na pozici největšího světového odběratele LNG a mohla by si tuto pozici upevnit.

Státní podniky pod tlakem

„Všechny státní podniky jsou pod tlakem, aby udržely bezpečnost dodávek,“ uvedl jeden z pekingských obchodníků.

Nedávné zvýšení cen podle něj zvýšilo potřebu uzavírat dlouhodobé smlouvy o dodávkách. Ceny zemního plynu v Asii se letos zvýšily více než pětkrát. To zvyšuje obavy z nedostatku elektřiny v zimě.

Na vrcholu čínsko-americké obchodní války v roce 2019 za tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa se obchod s plynem mezi dvěma největšími světovými ekonomikami nakrátko zastavil.

Pokud k dohodě mezi oběma stranami dojde brzy, Evropa by mohla zůstat takříkajíc na holičkách. Podle odborníků nejsou zdejší zásobníky plynu tak plné jako v loňském roce. Ceny emisních povolenek, které jsou potřebná například pro provoz plynových elektráren, navíc prudce vzrostly.

Tankerové lodě se zkapalněným zemním plynem (LNG) by tak mohly zamířit místo do Evropy do Asie, kde lze dosáhnout ještě vyšších cen.

Velkoobchodní ceny na nizozemské burze s plynem tak od ledna vzrostly o více než 400 procent. Velkoobchodní ceny elektřiny se zdvojnásobily.

(nik)