Pondělí, 4. července, 2022

Americká armáda nakoupí inovativní české radary od firmy Retia

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Radary nemusejí nutně sloužit jen ke sledování a zaměřování letadel. Radar ReTwis 5, unikátní produkt pardubické společnosti Retia ze skupiny CSG, umožňuje identifikovat polohu osob za pevnou překážkou – třeba zdí. Mezi jeho uživatele se nově zařadila Armáda USA, která tento radar pořídila pro své speciální jednotky.

Radarový systém ReTwis 5 v roce 2020 úspěšně prošel certifikací u Federální komise pro komunikaci – a krátce poté našel ve Spojených státech amerických své první zákazníky. V létě loňského roku dodala společnost CSG USA, lokální pobočka českého průmyslového a zbrojního holdingu Czechoslovak Group (CSG), policejním jednotkám ve městech Phoenix a San Antonio několik kusů radarů ReTwis 5, v Americe nabízených pod názvem POLR-1.

V obou městech už byly radary nasazeny v ostrých akcích, kdy místní policii pomohly odhalit a zneškodnit nebezpečné pachatele. V návaznosti na úspěch u policejních složek se pro radary od pardubického výrobce rozhodly i federální ozbrojené složky a některé federální státy. Celkově dosavadní kontrakty pro americký trh zahrnují dodávku několika desítek kusů. Cena jedné soupravy nejnovější generace ReTwis odpovídá ceně vozu střední třídy.

O radary ReTwis 5 neboli POLR-1 je zájem nejenom v USA, ale i v dalších částech světa. Malý přenosný radarový systém od společnosti Retia zaujal i ozbrojené a bezpečnostní sbory Vietnamu a několika zemí z Asie, Blízkého východu a Evropy. Kromě obchodních úspěchu si ReTwis vysloužil i ocenění odborné veřejnosti. Nedávno uspěl v soutěži moderních technologií MoSAIC Challenge 2022 konané v Izraeli, kdy se v kategorii Detekce lidské přítomnosti umístil na prvním místě.

Společnost Retia pokračuje ve vývoji této slibné technologie. ReTwis by měl získat schopnost přesnější identifikace polohy objektu, a to nejen přes kolmou přepážku, ale i přes strop či podlahu, což rozšíří možnosti jeho taktického využití.

Czechoslovak Group zahrnuje řadu tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG a propojených firmách pracuje více než 8100 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 miliardy korun. Díky akvizici firem Retia a Eldis Pardubice získala CSG silnou pozici ve výrobě radarových technologií.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter