Export-Import Bank (Exim) – oficiální americká agentura pro exportní úvěry – napsala dva dopisy o zájmu o financování předprojektových technických služeb z amerických zdrojů v projektu jaderné elektrárny Cernavoda 3 a 4 v Rumunsku. O dopisech informovali prezidentka a předsedkyně Eximu Reta Jo Lewisová spolu se zvláštním prezidentským vyslancem pro klima Johnem Kerrym, Geoffreym Pyattem, náměstkem ministra zahraničí a prezidentem Rumunska Klausem Iohannisem a ministrem energetiky Virgilem Popescuem.
Podle rumunské energetické společnosti Nuclearelectrica by banka Exim na základě předložených předběžných informací mohla zvážit financování až 50 milionů USD z americké exportní zakázky na předprojektové inženýrské služby v rámci programu inženýrského multiplikátoru a až 3 miliardy USD z americké exportní zakázky na inženýrské služby a řízení projektu dostavby částečně rozestavěných bloků 3 a 4 elektrárny Cernavoda.
Dopisy o záměru americké Exim, které byly oznámeny na konferenci COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu, navazují na memorandum o porozumění podepsané v říjnu 2020, v němž Exim vyjádřila zájem financovat velké energetické investiční projekty v Rumunsku, včetně jaderných, v celkové hodnotě až 7 miliard USD.
Cernavoda je jedinou jadernou elektrárnou v Rumunsku a skládá se ze dvou tlakovodních těžkovodních reaktorů o výkonu 650 MWe. První blok byl uveden do komerčního provozu v roce 1996 a druhý blok v roce 2007. Provozovatel Nuclearelectrica plánuje prodloužit provozní životnost prvního bloku na 60 let. Většina prací na blocích 3 a 4 – stejně jako na blocích 1 a 2, reaktorech CANDU-6 – byla provedena v 80. letech před pádem vlády Nicolae Ceausesca v roce 1989. V červenci 2020 vyhlásilo Rumunsko výběrové řízení na novou studii proveditelnosti na dostavbu bloků 3 a 4.
Společnost Nuclearelectrica uvedla, že strategie dostavby bloků Cernavoda 3 a 4 je realizována ve třech etapách v souladu s mezinárodními zkušenostmi s výstavbou jaderných elektráren.
Mohlo by vás zajímat
První etapa byla zahájena na konci roku 2021 a představuje přípravnou fázi. Tato etapa bude trvat až 24 měsíců, během nichž bude připraven/aktualizován soubor technické a bezpečnostní dokumentace nezbytné pro opětovné spuštění projektu, který je nutný pro zdůvodnění předběžného investičního rozhodnutí.
Etapa 2 projektu spočívá v provedení přípravných prací a její délka se odhaduje na 30 měsíců. Tato etapa bude spočívat v přípravě kritického inženýrství pro vymezení projektu, strukturování a smluvním zajištění financování a dohodnutí odpovídající smluvní architektury pro realizaci projektu, získání stavebního povolení, přehodnocení proveditelnosti projektu na základě aktualizovaných technických a ekonomických ukazatelů a přijetí konečného investičního rozhodnutí.
Fáze 3 projektu zahrnuje mobilizaci staveniště, zahájení stavebních prací, uvedení do provozu a zahájení komerčního provozu 3. bloku v roce 2030 a 4. bloku v roce 2031.
(hrb)