Internetový prodejce Amazon investuje velké prostředky do svého elektrického vozového parku: tisíce nových elektromobilů mají více než zdvojnásobit vozový park společnosti v Evropě s nulovými emisemi. Plán zahrnuje nejméně 10 000 elektrických dodávek a více než 1 500 elektrických nákladních vozidel. Kromě toho firma hodlá investovat do infrastruktury a solárních a větrných parků.
Společnost Amazon oznámila, že v příštích pěti letech investuje více než 1 miliardu eur do další elektrifikace a dekarbonizace své vlastní dopravní sítě v Evropě, aby mohla doručovat zásilky zákazníkům udržitelnějším způsobem.
Více než 400 milionů eur bude podle společnosti přiděleno Německu. Investice mají současně podpořit inovace v celém odvětví dopravy a přepravy a rozšíření veřejné infrastruktury pro nabíjení.
Společnost uvádí, že v Evropě již nasadila tisíce vozidel s nulovými emisemi. Nové investice rozšíří vozový park o další tisíce elektromobilů a urychlí postup společnosti Amazon k dosažení nulových emisí uhlíku do roku 2040.
Do konce roku plánuje internetový prodejce uvést v Německu do provozu prvních 20 elektrických těžkých nákladních vozidel v Düsseldorfu a Dortmundu, kloubových nákladních vozidel Volvo FH, která ročně ujedou více než milion kilometrů. Jedná se o důležitý milník v elektrifikaci obtížně dekarbonizovatelné střední míle – oblasti dopravního průmyslu, kde se náklad přepravuje mezi sklady.
Díky nejnovější technologii baterií lze elektromobily připojit k 360kW rychlonabíjecím bodům, které čtyřtunové vozy plně nabijí za méně než dvě hodiny. Společnost Amazon instalovala deset těchto inovativních rychlonabíjecích stanic ve svých německých pobočkách.
„Dekarbonizace naší dopravní sítě je jednou z nejnáročnějších oblastí našeho podnikání. Dosažení nulových čistých emisí zde bude vyžadovat významné a trvalé investice,“ říká Andy Jassy, generální ředitel společnosti Amazon.
„Nasazení tisíců elektrických dodávkových vozidel, nákladních automobilů pro dálkovou dopravu a jízdních kol nám pomůže odklonit se od tradičních fosilních paliv. Doufáme, že tím také podpoříme dopravní a automobilový průmysl v Evropě a na celém světě, aby pokračoval v rozšiřování a inovacích, protože jen společnými silami můžeme dosáhnout našich cílů v oblasti klimatu,“ podotýká Andy Jassy.
Další elektrické dodávky, nákladní kola a mikrohuby
Partneři společnosti Amazon mají v současné době v provozu více než 3 000 elektrických doručovacích vozů, které doručují zásilky zákazníkům v Evropě. Díky dnes oznámeným investicím chce společnost do roku 2025 rozšířit svůj vozový park na více než 10 000 vozidel.
Společnost Amazon již zřídila mikrohuby ve více než 20 evropských městech a očekává, že do konce roku 2025 se jejich počet zdvojnásobí. Mikrohuby jsou menší, centrálně umístěné doručovací stanice v tradičně hustě osídlených evropských městech. Tato centra jsou navržena tak, aby umožňovala společnosti Amazon využívat nové metody doručování, jako jsou e-kola a doručování pěšky. Mikrocentra by odlehčila tradičním dodávkovým vozům a snížila by dopravní zácpy v centrech měst.
Kromě nových doručovacích vozů a mikrohubů bude Amazon podle svých slov investovat také do tisíců dobíjecích stanic ve svých evropských pobočkách – pro sebe i své partnery.
Dálková doprava je odvětvím, které je obtížné dekarbonizovat kvůli velikosti a hmotnosti nákladních vozidel a přívěsů a dlouhým vzdálenostem, které musí urazit. Elektrická nákladní vozidla mají slibnou technologii. Výroba elektrických vozíků a dostupná infrastruktura dobíjecích stanic jsou však omezené, dodává internetový prodejce. Společnost Amazon dnes na britských silnicích provozuje pět plně elektrických nákladních vozidel a do konce letošního roku jich nasadí 20 v Německu.
Společnost Amazon chce využít svých schopností a dosahu k podpoře výroby elektromobilů, aby Amazon a další podniky mohly rychleji opustit vozidla s dieselovými motory. Díky dnes oznámené investici plánuje Amazon v nadcházejících letech nakoupit více než 1 500 elektrických nákladních vozidel pro svůj evropský vozový park, z toho více než 500 v Německu.
Pro napájení svých elektrických nákladních vozidel nainstaluje Amazon ve svých evropských pobočkách stovky speciálních rychlonabíjecích stanic, které umožní společnosti nabít vozidla přibližně za dvě hodiny.
Více než 100 projektů v Evropě
Amazon je podle svých slov na cestě k tomu, aby do roku 2025 využíval 100 procent obnovitelné energie ve všech svých provozech. V roce 2021 činil tento podíl podle společnosti již 85 procent. To zahrnuje všechna zařízení a provozy, jako jsou kancelářské, obchodní a logistické budovy, včetně elektrických dobíjecích stanic na místě.
Společnost Amazon nyní oznámila více než 100 projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie v Evropě, včetně připojení dvou velkých solárních projektů na střechách svých nejnovějších logistických center v Hof-Gattendorfu (Bavorsko) a Kaiserslauternu (Porýní-Falc). Tato zařízení mají celkovou kapacitu 7,7 megawattů (MW) a jsou třetím a čtvrtým největším dosud připojeným solárním zařízením společnosti Amazon v Evropě.
Společnost také plánuje zvýšit počet míst se střešními solárními instalacemi v Německu na celkem 14 do roku 2024. Očekává se, že až bude všech 14 lokalit v provozu, budou vyrábět tolik energie, že by stačila na napájení více než 13 000 německých domácností ročně.
Tento projekt doplňuje investice společnosti Amazon do rozsáhlých zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů v Německu, včetně 350 MW větrné farmy na moři v německém Severním moři, která má být uvedena do provozu v roce 2025.
Očekává se, že po zprovoznění bude tato větrná farma vyrábět tolik energie, že by stačila na napájení více než 450 000 německých domácností ročně.
(nik)