Aljaška je americkým státem, který zaznamenal kvůli propadům cen ropy obrovský pokles rozpočtových příjmů. Stát tak musí prudce škrtat, aby se zachránil.

Hodně pozornosti bylo v poslední době věnováno státům USA, které mají problémy především kvůli nerentabilní těžbě břidlicové ropy. Jedná se například o Texas, Jižní Dakotu nebo Oklahomu.

Čtěte více: BŘIDLICOVÝM TĚŽAŘŮM ROPY HROZÍ HROMADNÉ KRACHY

Téměř se ale zapomnělo na největší americký stát – Aljašku, která kvůli poklesům cen ropy zažívá největší problémy. Důvodem jsou především vysoké náklady na těžbu, jelikož často probíhá na obtížně dostupných místech, kde jsou také vyšší náklady na přepravu ropy.

Aljaška je na ropě značně závislá

Zatímco jiné americké státy se můžou spolehnout na další příjmy – například Texas je státem s velmi silným technologickým, finančním a průmyslovým sektorem, tak státní rozpočet Aljašky je ze čtvrtiny závislý právě na ropě. Ropný průmysl zde vytváří 24 % HDP, zatímco v Texasu je to „jen“ 11 %.

Aljaška se také potýká s poklesem zaměstnanosti v ropném sektoru. Začíná také pozvolna růst celková nezaměstnanost ve státě – zatímco v listopadu dosahovala 6,4 %, v prosinci stoupla už na 6,6 % a je tak nad průměrem Spojených států s tím, že se očekává její další růst.

fredgraph (9)
Počet lidí zaměstnaných v těžbě ropy a zemního plynu

Aljaška zaznamenává prudký propad rozpočtových příjmů

Současné problémy Aljašky jsou tak obrovské a stát bude muset přistoupit k rozsáhlým úsporným opatřením, ale možná také ke zvýšení daní. Důvodem je prudký pokles rozpočtových příjmů, který dosáhl přibližně 60 %, což je nejvyšší pokles ze všech amerických států. Po letech bohatých, kdy bylo možné díky cenám ropy nad 100 dolarů výrazně investovat do infrastruktury, tak přicházejí léta značně hubená.

Aljaška to nebude mít ani v budoucnosti lehké, podle některých předpovědí může být ještě hůř. Hrozí, že cena ropy poklesne až k 10 dolarům za barel.

Čtěte více: ANALYTICI: ROPA MŮŽE BÝT I ZA 10 DOLARŮ ZA BAREL

Morgan Stanley
Rating jednotlivých států a vývoj rozpočtových příjmů, Zdroj: Morgan Stanley

Arsen Lazarevič