Aliance české energetiky podepsala před několika dny memorandum o porozumění se svým francouzským protějškem GIFEN během historicky prvního česko-francouzského summitu jaderného průmyslu pořádaného v Plzni. Akce se zúčastnil i velvyslanec Francie v České republice Alexis Dutertre. Ten poznamenal, že obnovený český a francouzský jaderný program mají v zásadě stejnou časovou linii, což otevírá dveře k synergiím a spolupráci mezi českými a francouzskými dodavatelskými řetězci.
Aliance české energetiky (CPIA) uspořádala před několika dny v Plzni vůbec první česko-francouzský summit jaderného průmyslu. Cílem akce byla podpora průmyslové spolupráce mezi oběma zeměmi a jejich společnostmi, a to nejen ve světle plánované výstavby pátého bloku elektrárny Dukovany, ale dalších jaderných bloků v Dukovanech, dvou bloků v Temelíně stejně jako ve vývoji malých modulárních reaktorů (SMR).
Jedním z vrcholů akce byl podpis Memoranda o porozumění mezi CPIA a jejím francouzským protějškem GIFEN.
Francouzská asociace jaderného průmyslu byla založena v roce 2018 a sdružuje malé i velké společnosti podílející se na výrobě jaderné energie a nových stavbách.
Akce se zúčastnil i velvyslanec Francie v České republice Alexis Dutertre. Ten poznamenal, že obnovený český a francouzský jaderný program mají v zásadě stejnou časovou linii, což otevírá dveře k synergiím a spolupráci mezi českými a francouzskými dodavatelskými řetězci.
„Francie postaví šest nových jaderných reaktorů EPR s tím, že první bude uveden do provozu do roku 2035. Poté se bude uvažovat o dalších osmi reaktorech. To samozřejmě přináší obchodní příležitosti pro české firmy,“ uvedl velvyslanec.
Francouzská společnost EDF, jeden z uchazečů Dukovany 5, využila v Plzni příležitosti k podpisu memorand o spolupráci s českými společnostmi, které by se mohly do projektu Dukovany 5 zapojit: ABO Valve s.r.o., Elektro Kroměříž a.s., OSC a.s. a Vítkovice Energetické strojírenství a.s.
Sarah Illouz, vedoucí nabídky EDF Dukovany 5 EPR1200, uvedla, že EDF má více než 40 let zkušeností s úspěšnou implementací svého lokalizačního procesu.
„V projektu Dukovany 5 je naším cílem uvolnit maximální hodnotu a dlouhodobé zapojení do českého průmyslu,“ zdůraznila.
„Při výstavbě reaktoru EPR v britském Hinkley Point C zůstává 64 procent hodnoty podnikům se sídlem ve Spojeném království. Existuje potenciál pro dosažení vysokého místního obsahu pro projekt novostavby českého jaderného zařízení.“
Od ledna 2021 je EDF aktivní v přípravě českého lokálního dodavatelského řetězce, aby přispěl k jeho nabídce EPR1200. Od té doby již bylo identifikováno více než 200 dodavatelů.
EDF dále zdůraznila, že její lokalizační přístup integruje i potenciální příležitosti pro české společnosti mimo Dukovany 5, včetně účasti ve francouzském a evropském jaderném programu EPR.
(nik)