Setkání lídrů průmyslu a exportu – Více než polovina ředitelů – 58 % – očekává pokles výkonů. Tržby by měly klesnout o 1 %

Alena Burešová, ředitelka pro průmysl, CEEC Research při úvodním slově konference Setkání lídrů průmyslu a exportu v Jízdárně Pražského hradu. Foto: Jiří Reichl

Více než 100 ředitelů průmyslových a strojírenských podniků se domnívá, že v příštím roce poklesne produkce průmyslu o 2 %. Více než polovina ředitelů – 58 % očekává pokles výkonů. Tržby by měly klesnout o 1 %. Šéfové strojírenských firem v průzkumu CEEC Research také sdělili, že 49 % z nich má zabezpečené zakázky na příští rok, 46 % zakázky zasmluvněné nemá. Téměř polovina firem v letosňím roce zvýšila své ceny, 44 % zůstal na loňských hodnotách. Zaznělo to na konferenci Setkání lídrů průmyslu a exportu, které se konalo v Jízdárně Pražského hradu.

České strojírenství čeká v příštím roce pokles, a to v průměru o 2,0 %. Tento trend bude pokračovat i v roce 2021, kdy by výkon strojírenské výroby měl klesnout o 0,7 %. „Nepříznivé vlivy, které již delší dobu působily na některé segmenty strojírenského průmyslu (slévárenství, těžké a energetické strojírenství, automobilový průmysl aj.), společně s aktuálním vývojem na zahraničních trzích (zpomalení německé ekonomiky, Brexit, celní válka mezi Čínou a USA aj.) a všeobecně růst nákladů většinou převyšující růst produktivity práce, se projevily do očekávání ředitelů strojírenských firem,“ uvádí Alena Burešová, ředitelka pro průmysl, CEEC Research, poradenské firmy, která průzkum mezi kapitány českého a moravského průmyslu provedla.

„Obávám se, že po letech růstu dojde v lepším případě ke stagnaci, nebo až k mírnému (3–5%) poklesu. Kondice hlavních obchodních partnerů naší země postupně klesá a globální nejistota také nenahrává růstu exportu,“ vyslovuje své obavy Pavel Rieder, jednatel, JULI Motorenwerk, s.r.o. „Obavy mezi exportéry způsobují především obchodní války. Americko-čínská, dopadající negativně na Německo, a tudíž i na nás. A samozřejmě americko-evropská, která, doufejme, nebude ze strany USA eskalovat uvalením cel na evropské vozy, což by mělo na náš automobilový průmysl velmi negativní dopad. Dalším rizikem je stále ještě platná hrozba tvrdého brexitu,“ vysvětluje Radek Špicar, viceprezident, Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Konference Setkání lídrů průmyslu a exportu, jejímž zlatým partnerem je advokátní kancelár PRK Partners, se tradičně účastní zástupci vlády – letos to byly ministryně financí Alena Schillerová a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Zúčastnil se též ministr průmyslu Karel Havlíček. Schillerová na začátku svého příspěvku omluvila premiéra Andreje Babiše, který odletěl do Ostravy kvůli tragické střelbě v tamní fakultní nemocnici. Ve svém příspěvku zopakovala, že Česká republika má nejnižší zaměstnanost v EU. Pochválila vládu také za to, že včera schválila růst minimální mzdy.

„Bez penzijní reformy se nikam neposuneme a nemůžeme snížit výběr odvodů,“ řekla Schillerová v diskusi lídrů průmyslu. Zdůraznila rovněž že současná vláda nechce zvyšovat daně a stále čeká na na návrh změny v systému důchodů. „Stále čekáme na návrhy komise pro spravedlivé důchody, ale zatím jsme nic nedostali,“ řekla ministryně Alena Schilerová.

„Požádala jsem OECD o analýzu důchodového systému a jeho vizí. Jsem skeptická tím, že se v důchodovém systému za posledních 30 let nic nezměnilo k jakýmkoliv interním návrhům. Proto jsem požádala zahraniční experty, aby se nám na naše vize podívali,“ řekla Schillerová. Připomněla také, že její tým pracuje s týmem ministra zdravotnictví na reformě zdravotnictví.

 

Konferenci sledujeme a přineseme další podrobnosti.

Jiří Reichl