INZERCE

Emise z uhelné elektrárny. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Aktér kontroverzního obchodu s emisními povolenkami zemřel. Udusil se oxidem uhličitým

Slovenský podnikatel Rastislav Bilas, který se v roce 2010 neslavně zapsal do povědomí veřejnosti kvůli kontroverznímu obchodu se slovenskými emisními povolenkami, je po smrti. Okolnosti smrti prešovského rodáka a bývalého projektového manažera společnosti Interblue Group, která vydělávala na prodeji emisních povolenek, jsou až hrůzně symbolické. Otrávil se oxidem uhličitým, s nímž obchodoval. Ekonomický deník se Rastislavu Bilasovi věnoval před nedávnem, když informoval o cestě hradního kancléře Vratislava Mynáře do Kataru a jeho partnerech. 

Rastislav Bilas byl nalezen bez známek života v luxusním rodinném domě v bratislavském Starém Městě. Další čtyři lidé byli převezeni do nemocnice. Hasiči se k nim dostali poté, co zavolali policii, aby jim otevřela dveře. Nešťastná událost se stala před měsícem.

Ekonomický deník se Rastislavu Bilasovi věnoval před nedávnem, když informoval o cestě hradního kancléře Vratislava Mynáře do Kataru ZDE.

Nápad na vznik amerického obchodníka s emisními povolenkami Interblue Group měl vzniknout na Slovensku a v České republice. Naznačil to právě Rastislav Bilas. Dalším vedoucím projektu byl Norbert Havalec, podnikatel s vazbami na slovenského národoveckého politika Jana Slotu. Šéf SNS například v roce 2009 odletěl do Chorvatska letadlem společnosti Havalcovy manželky.

Rastislav Bilas byl projektovým manažerem americké společnosti Interblue Group, která koupila v roce 2010 emisní povolenky od Slovenska. Na tiskové konferenci, na kterou dorazil v košili a kravatě, se Bilas pochlubil, že je hlavou celého obchodu. Bývalý ministr financí Ivan Mikloš o něm poté řekl, že je to člověk, který „… utrácel dlouho, utrácel dobře, utrácel hladce, ale já to stále považuji jen za utrácení“.

Společnost Interblue mohla na 15 milionech tun emisí, které prodala do Japonska, vydělat 47 milionů eur. Bylo to v době první vlády Roberta Fica a ministerstvo životního prostředí ovládala politická strana SNS Jána Sloty. Dohodu podepsal tehdejší ministr Ján Chrbet.

V roce 2014 generální prokuratura vyšetřování případu ukončila s tím, že se skutek stal, ale že se nejedná o trestný čin.

Symbolicky se smrtí Bilase je spojeno sídlo kontroverzní firmy. V době vypuknutí skandálu s prodejem nadbytečných povolenek na emise oxidu uhličitého měla společnost Interblue Group sídlo v garáži v USA. Proto byla označována jako garážová společnost.

Podle informací ze Slovenska byla příčinou nehody otrava výfukovými plyny – emisemi z automobilu nastartovaného v garáži pod obytnými prostory. Výfukové plyny obsahují oxid uhličitý, který v malém množství není toxický, ale jeho nárůst v ovzduší je jednou z příčin globálního oteplování.

Případ vyšetřuje policie, která údajně zjišťuje, zda se hybridní elektromobil mohl při dobíjení baterie sám nastartovat.

Bilas je rodák z Prešova, svou podnikatelskou kariéru zahájil ve službách Alexandra Rezeše, popsal začátky Bilasovy kariéry slovenský web Plus jeden den.

Bilas měl být podle webu Plus jeden den pravou rukou staršího Rezeše, bývalého šéfa Východoslovenských železáren. Od října 2002 do června 2003 byl členem dozorčí rady prešovské akciové společnosti Hotel Dukla.

Téhož dne byl do obchodního rejstříku zapsán Rezešův syn Julius jako předseda správní rady. V roce 2003 rodina Rezešů svůj podíl v Dukle prodala. Po smrti Alexandra Rezeše se vztahy pozůstalých s Bilasem ochladily.

Bilas před lety patřil k místním motorkářům. Právě jeho záliba ve dvoukolkách vysvětlovala jeho dlouholeté přátelství s tehdejším šéfem SNS Jánem Slotou.

V roce 2009 jezdil Bilas po Prešově v bílém Bentley za přibližně 200 tisíc eur. Slota měl v té době tentýž vůz.

Láska k motorkám ho prý přivedla i k bývalému ministru financí Jánu Počiatkovi (SMĚR-SD), s nímž prý strávil nějaký čas na amerických silnicích. Počiatek byl naposledy spatřen na videu z kamery, kterou instaloval Marián Kočner v kanceláři tehdejšího vrchního státního zástupce Dobroslava Trnky. Byl nalezen při vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka (†27).

Počiatek, sedící na pohovce v Trnkově kanceláři, se baví tím, jak fantastický obchod s emisemi vymyslel šéf koaliční SNS Ján Slota a obešel přitom premiéra Fica:. „Taky oholil Fica, v pi…i, protože mu nedal ani půlku, ale nějak jinak ho dostal, úplný král,“ říká Počiatek a s Trnkou odcházejí se smíchem.

Bilas byl nalezen mrtvý v den, kdy poslanci projednávali, zda Róberta Fica vydat k vazebnímu stíhání. Je obviněn z vytvoření zločinecké skupiny za účelem zneužití úřadu premiéra k nezákonnému získávání informací o politických oponentech, viz dnešní ranní text Ekonomického deníku ZDE.

Bilas a jeho rodina vlastnili domy v centru Prešova. V jednom z komplexů budov táhnoucích se od Hlavní ulice k Jarkově ulici byla restaurace specializovaná na slovenská jídla a často se v ní objevovali soudci z krajského soudu naproti. V jednom z domů měl byt známý slovenský karikaturista Fedor Vico, který získal od města. Společnost, která nemovitost vlastnila a do níž patřil i Bilasův otec, mu však dala výpověď z nájmu. Vico bojoval za svá práva u soudu 20 let a případ prohrál.

„Bilas byl známý tím, že se rád bavil a vyhledával luxus. Neměl problém se pochlubit, jak jsme již v minulosti psali, že nosí švýcarské hodinky v hodnotě 250 tisíc eur. Podnikatel se také rád chlubil, že pracoval pro indonéského velvyslance nebo zvláštního velvyslance OSN,“ dodal server Plus jeden den.

(hrb)