Skupina Ad Hoc Group (AHG) neprodá černouhelnou firmu OKD, dokud ji nestabilizuje ve spolupráci s vládou. AHG tak reagovala na nabídku skupiny Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy.
K nabídce je skupina připravena se vrátit po skončení jednání se státem. AHG je majitelem společnosti New World Resources (NWR), která vlastní OKD. O odkoupení OKD projevila zájem také skupina podnikatelů kolem obchodníka s uhlím a elektřinou Petra Pauknera. Krúpa v České televizi řekl, že Arca Capital, která je minoritním akcionářem NWR, je schopna OKD provozovat pět až sedm let, aniž bude „dojit“ stát. Kolik je jeho firma ochotna za OKD zaplatit, neuvedl. „Členové skupiny AHG (investoři), kteří drží většinu hlasovacích práv společnosti NWR, potvrzují přijetí dopisu pana Krúpy o jeho zájmu o koupi společnosti OKD, kterého si ceníme. Naší prioritou ale zůstává spolupráce s vládou na dokončení stabilizačního plánu. S panem Krúpou můžeme diskutovat po stabilizaci finanční situace OKD,“ napsal v tiskovém prohlášení mluvčí AHG Roman Pařík.
Paukner řekl, že pokud by Arca Capital převzala závazky OKD, je jeho skupina schopna s ní jednat o provozování těžební společnosti. „Vytvořili jsme skupinu, která chce zachránit společnost OKD, kde máme rozděleny úlohy. Pánové Paukner, Petr Otava a Martin Ulčák mají na starosti provoz a odbornou stránku. Arca zaměří svoji činnost na proces restrukturalizace, analýzu a nápravu chybných rozhodnutí bývalého i stávajícího managementu a přivedení OKD do dobré finanční kondice,“ potvrdila mluvčí Arca Barbora Hanáková. O případné pomoci ze strany státu jednali v úterý se zástupci skupiny AHG ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministři po jednání uvedli, že AHG poskytne během několika dní informace, které si vláda vyžádala. Teprve poté se kabinet rozhodne o svém postupu ohledně OKD. Ve zmiňovaném prohlášení AHG uvedla, že informace budou poskytnuty v pátek. AHG dodala, že věří, že závazná dohoda se státem bude uzavřena do 30. dubna 2016, tedy v souladu s plánem společnosti, který zabrání insolvenci OKD. Nezávazná dohoda má pak být do pátku 22. dubna.
OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.
ČTK