Írán podle odhadů Mezinárodní agentury pro atomovou energii disponuje 2,4 kilogramu uranu téměř použitelného pro výrobu jaderné zbraně. Od dubna byl toto množství látky schopen obohatit až na 60 procent, oznámila podle agentury DPA organizace se sídlem ve Vídni.
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi vyjádřil velké znepokojení nad vývojem íránského jaderného programu. Země podle něj obohacuje uran do takové výše, jaké dosahují pouze státy, které vyrábějí jaderné bomby.
Teherán v uplynulých měsících učinil kroky, které podle agentury DPA znesnadňují dosažení kompromisu o možném k oživení mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015.
Silně omezil možnosti působení inspektorů MAAE a urychlil obohacování uranu. Minulý měsíc oznámil, že obohacuje uran na 60 procent. Hodnota výrazně převyšuje 3,67 procenta, která povoluje dohoda z roku 2015.
Od dohody v roce 2018 jednostranně odstoupila vláda tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa a obnovila proti Íránu sankce. Ten následně začal dohodu porušovat. Dohoda přitom měla ztížit Íránu vývoj jaderné zbraně. Teherán opakovaně odmítl, že o atomovou bombu usiluje.
Pro jaderné zbraně je zapotřebí uranu obohaceného na 90 procent, tento materiál však lze z šedesátiprocentního uranu poměrně rychle vyrobit. „Šedesát procent je téměř použitelnost pro zbraně,“ řekl Rafael Grossi deníku Financial Times.
Mohlo by vás zajímat
Teherán tvrdí, že vysoce obohacený uran potřebuje pro lékařské účely.
Podle MAAE vlastní Írán celkem 3200 kilogramů uranu různého stupně obohacení. Je to 16krát tolik, kolik mu umožňovala jaderná dohoda z toku 2015.
Grossi dnes uvedl, že Írán neposkytuje jeho organizaci žádné informace o umístění tohoto materiálu. Skladuje a zpracovává ho na tajných místech, což je podle šéfa MAAE krajně znepokojivé.