INZERCE

L-39NG navazuje na dlouhou a úspěšnou historii lehkých proudových letadel L-39. Foto: Aero Vodochody

Aero Vodochody spolupracuje s dopravní fakultou ČVUT. Studenti budou zkoumat bezpečnost a spolehlivost systémů L-39NG

Aero Vodochody zintenzivňuje spolupráci s Ústavem letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT. Studenti budou v rámci odborné praxe zkoumat bezpečnost a spolehlivost systémů nejnovějšího letounu L-39NG. Hlavním cílem spolupráce je sdílení poznatků a zkušeností v oblasti letecké bezpečnosti mezi oběma organizacemi, uvedla společnost.

Výrobce legendárních letounů L-29 Delfín, L-39 Albatros a nejnovějšího L-39NG má za více než 50 let vývoje a jejich výroby k dispozici unikátní data ohledně spolehlivosti strojů, které létají po celém světě.

Nyní bude tyto poznatky podle svého vyjádření předávat nastávajícím expertům na leteckou techniku. V rámci příprav bakalářských prací budou studenti absolvovat v Aero i odborné stáže. Plánují se i přednášky odborníků z Aero na Fakultě dopravní ČVUT.

Studentům Fakulty dopravní ČVUT byly zadány témata bakalářských prací, které se zabývají oblastí bezpečnosti a spolehlivosti systémů nového letounu L-39NG a navazují na předchozí projektovou spolupráci. Součástí přípravy bakalářských prací jsou i odborné stáže přímo ve vývojovém centru Aero. Studenti se tak budou podílet na špičkových projektech v oblasti konstrukce letadel a získají další vědomosti a schopnosti, které uplatní jak v akademické sféře, tak i v budoucím povolání. Aero díky kooperaci využije nové metody k hodnocení spolehlivosti a bezpečnosti letadlové techniky, které ČVUT používá.

Jedním z důležitých cílů je navázat a prohloubit spolupráci s mladými nadějnými vědci či vývojáři, posílit jejich zájem o obor letectví a získat i budoucí kolegy, kteří budou pokračovat v profesní kariéře v Aero.

„Nové vývojové projekty si žádají doplnit naše stavy o desítky kvalifikovaných designerů, kteří v Aero získají nejen stabilní práci, ale především možnost podílet se na průlomových programech, v nichž budou vytvářet nové legendy letounů, jako byl Delfín či Albatros. Už teď se s nimi mohou studenti seznámit na exkurzích nebo stážích, které pravidelně pořádáme,“ uvádí Luboš Tejkl, Chief People Officer, Aero Vodochody.

„Spolupráce s Aero v rámci letecké bezpečnosti studenty obohatí a přinese jim zkušenosti pro jejich pokračující vzdělávání i budoucí profesní uplatnění. Velkým přínosem je možnost sdílet a využívat data, která se sbírají a analyzují v průběhu skutečného vývoje a provozu letadel,“ uvádí Andrej Lališ z Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení́ civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě.

V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

(nik)