Středa, 25. května, 2022

ABB postavila v Česku již 400 dobíjecích stanic. Tedy víc než polovinu celkového počtu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Mezinárodní technologická společnost ABB instalovala v Česku nabíjecí stanici s pořadovým číslem 400. Od dubna 2020, kdy společnost dosáhla hranice 200 instalovaných dobíječek, se tak jejich počet zdvojnásobil. Stojí za tím i zvyšující se zájem spotřebitelů o e-mobilitu.

Čtyřstou dobíječku instalovalo ABB v rámci dodávky osmi nových rychlonabíjecích stanic v areálu čerpací stanice Benzina na dálnici D5 na obchvatu Plzně. Investorem je skupina ČEZ. „Potvrzuje se, že trend elektromobility i v poměrně opatrném Česku zrychluje,“ komentoval vývoj nabíjecí infrastruktury pro vozidla na elektrický pohon Vladimír Janypka, ředitel jednotky ABB Elektrotechnika.

Jubilejní nabíjecí stanice instalované na D5 jsou typu Terra 54, nejprodávanější stejnosměrné nabíjecí stanice s výkonem 50 kW v Evropě a Severní Americe. Společnost ABB vstoupila na trh e-mobility již v roce 2010. K dnešnímu dni vyrobila více než 400 tisíc nabíjecích stanic pro elektrická vozidla, z toho bylo více než 20 000 DC rychlonabíjecích stanic a 380 000 AC nabíjecích stanic. Nacházejí se v 85 zemích po celém světě.

ABB je přední globální technologická společnos s více než 130letou historií. Dnes zaměstnává okolo 105 tisíc zaměstnanců ve více než 100 zemích světa. Významné aktivity – co se týká výroby i výzkumu – má i v České republice. Působí v osmi lokalitách včetně Prahy, Brna, Ostravy, na elektrotechnická zařízení se zaměřují závody v Trutnově a Jablonci nad Nisou.

Přehled uvedený na webu ministerstva průmyslu a obchodu, platný k datu 31. března, uvádí rovných 700 veřejných dobíjecích stanic. Nejvíce z nich v té době vlastnili a provozovali tři velcí distributoři elektřiny, tedy jmenovitě ČEZ (268), Pražská energetika (128) a E.ON (73 dobíječek). Mezi významnější provozovatele dobíjecích stanic v Česku patří ještě teplárna Ško-energo, výrobce baterií Olife, řetězec čerpacích stanic MOL ČR, energetická skupina innogy a obchodní řetězec Lidl.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter