Asociace evropských provozovatelů přenosových soustav ENTSO-E potvrdila, že došlo k úspěšné synchronizaci elektrizačních soustav pobaltských států s elektrizační soustavou kontinentální Evropy. Estonsko, Lotyšsko a Litva úspěšně synchronizovaly své elektrické sítě v neděli 9. února ve 14:05 východoevropského času, oznámilo ENTSO-E.
Tato synchronizace umožňuje pobaltským státům řídit své elektrické sítě v úzké spolupráci se všemi ostatními zeměmi kontinentální Evropy se stabilním a spolehlivým řízením frekvence, což významně zvyšuje regionální energetickou bezpečnost. Pobaltské státy, které se dříve spoléhaly na ruské a běloruské systémy pro správu frekvencí, se nyní připojily k síti kontinentální Evropy, která obsluhuje více než 400 milionů zákazníků.
Zajímavostí může být, že veškerá přeshraniční propojení s Ruskem a Běloruskem byla trvale přerušena. V provozu jich dosud bylo poměrně hodně – tři mezi Estonskem a Ruskem, po jedné z Lotyšska do Ruska a Běloruska, tři mezi Litvou a Běloruskem a dvě mezi Litvou a ruskou Kaliningradskou oblastí.
![](https://ekonomickydenik.cz/app/uploads/2025/02/baltic-syncro.png)
„Synchronizace pobaltských států se synchronní oblastí kontinentální Evropy je důležitým krokem k posílení energetické nezávislosti a bezpečnosti Estonska, Lotyšska a Litvy. Zdůrazňuje také sílu evropské solidarity a spolupráce při budování odolné a vzájemně propojené energetické budoucnosti,“ uvedl prezident ENTSO-E Zbyněk Boldiš.
Samotné synchronizaci předcházely přípravné práce a investice v rozsahu 1,6 miliardy eur, z toho 75 procent bylo uhrazeno s pomocí unijního programu Connecting Europe. Již dříve došlo k výstavbě vedení mezi Polskem a Litvou a podmořských kabelů ze Švédska do Lotyšska a z Finska do Estonska. Právě tyto kabely se v minulých měsících staly terčem záhadných útoků, za kterými nejspíš stojí Rusové.
Mohlo by vás zajímat
Tato spojení mají pro pobaltské země zásadní význam. Všechny tři republiky jsou totiž silně závislé na dovozu elektrické energie. Litva dováží okolo 450 GWh elektřiny každý měsíc, Lotyšsko okolo 250 GWh a Estonsko v chladné části roku dováží okolo 300 GWh elektřiny měsíčně. Hlavními dodavateli jsou Švédsko a Finsko, naopak dovoz z Ruska byl dlouhodobě málo významný.
Již v sobotu ráno nastal první krok, když se Litva, Lotyšsko a Estonsko odpojily od rusko-běloruské energetické soustavy BRELL. Tomuto kroku dosud bránil odpor Ruska, kterému vadilo, že se jeho Kaliningradská oblast stane „ostrovem“ odpojeným od elektrické sítě. Díky místním energetickým zdrojům, které zahrnují jednu uhelnou a tři plynové elektrárny, je však tato ruská oblast energeticky soběstačná.