Nové centrum NATO-Ukrajina pomůže alianci udržet si náskok před Ruskem, řekl portálu Politico vysoký velitel NATO – admirál Pierre Vandier. „Centrum zahájí práci na interoperabilitě Ukrajiny s NATO, ochraně civilní infrastruktury a „obraně proti zbraním, které Rusko během války úspěšně použilo“, jako je potulující se munice Lancet a klouzavé bomby, řekl pro Politico kontraadmirál Plácido Torresi.

Jak se může NATO poučit ze tří let války na Ukrajině, aby bylo lépe připraveno na útok Vladimira Putina?

To je poslání nového centra v Polsku, které má být slavnostně otevřeno příští měsíc a kde budou představitelé NATO, civilisté a Ukrajinci studovat to, co se naučili v oblastech, jako je válka dronů, protivzdušná obrana, umělá inteligence a odolnost civilního obyvatelstva.

Centrum se bude jmenovat Společné analytické, výcvikové a vzdělávací středisko NATO-Ukrajina – neboli JATEC – a bude umístěno v Bydhošti na severu země.

Mohlo by vás zajímat

„Jsou to tři roky a je tu skutečná otázka, co jsme se naučili a co změníme, když víme, že nepřítel se také přizpůsobuje rychlostí a rozsahem,“ řekl v rozhovoru pro Politico vrchní velitel spojeneckých sil NATO pro transformaci, admirál Pierre Vandier.

Vandier řekl, že jedna z hlavních oblastí k prozkoumání se soustředila na to, jak ukrajinská válka spojila technologii kosmického věku s brutálními zákopovými boji a dělostřeleckým bombardováním – to, co popsal jako „mix mezi první světovou válkou a válkou budoucnosti“.

„Dnes máme lepší představu o mixu mezi staršími platformami – tanky, letadly, loděmi – a novými schopnostmi, které využívají bezpilotní systémy, tedy robotiku a IT,“ řekl dále Politico.

Ukrajinští vojáci bojují v zákopech a používají dělostřelectvo způsoby, které by byly známé před více než sto lety, ale používají také drony, umělou inteligenci a vesmírnou komunikaci. V důsledku toho se ukrajinské dělostřelectvo stalo efektivnějším, vysvětlil francouzský admirál, a proto se stalo smrtonosnějším.

Tento druh poučení je nezbytný pro to, aby NATO zůstalo „konvenčně a strategicky důvěryhodné“, řekl.

JATEC byl oficiálně schválen vůdci na summitu NATO ve Washingtonu v červnu loňského roku. Zatímco Kyjev stále čeká na formální pozvání ke vstupu do aliance, centrum bylo představeno jako první společná instituce NATO-Ukrajina.

Vytvoření centra také odráží odklon NATO od protipovstaleckého boje, expedičního válčení ve vzdálených zemích, jako je Afghánistán a Mali, po studené válce, a znovu se zaměřuje na přípravu na potenciální konflikt vysoké intenzity proti Rusku.

Kromě masivního nárůstu výdajů na obranu v posledních třech letech jsou členské země také v procesu přeučení konvenčního válečného vedení tím, že přizpůsobují výcvik a vojenská cvičení nové realitě.

„Vracíme se k tématům, která byla od konce studené války poněkud opomíjena,“ zdůraznil Vandier.

Boj proti ruským klouzavým bombám

V JATEC bude zpočátku pracovat 70 expertů, včetně 20 Ukrajinců, a očekává se, že se bude rozrůstat. Bude operovat v rámci Velitelství spojeneckých sil NATO pro transformaci, které je pověřeno přípravou aliance na budoucnost válečnictví.

Získané poznatky budou začleněny do vojenských cvičení Společného střediska pro válčení a Výcvikového střediska společných sil.

„Centrum zahájí práci na interoperabilitě Ukrajiny s NATO, ochraně civilní infrastruktury a obraně proti zbraním, které Rusko během války úspěšně použilo“, jako je potulující se munice Lancet a klouzavé bomby, řekl pro Politico kontraadmirál Plácido Torresi.

Torresi, který je zástupcem náčelníka štábu ACT pro multidoménové síly, je Vandierem popsán jako „otec JATECu“.

Nakonec JATEC půjde nad rámec zpětné vazby z bojiště, aby také lépe posílil spolupráci mezi NATO a ukrajinskými ozbrojenými silami v oblastech, jako je výcvik a doktrína, vysvětlil Torresi a dodal, že centrum má také civilní rozměr.

V počátcích centra se však očekává, že jedním z hlavních zaměření bude analýza zbraní a válečné taktiky.

V prosinci vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě požádal ACT, aby vyzkoušela systémy protivzdušné obrany, které byly použity na Ukrajině.

Kontraadmirál Plácido Torresi. Foto: NATO

„Během několika týdnů jsme tyto materiály koupili, dali jsme je do terénu a byli jsme schopni posoudit jejich význam pro NATO,“ řekl Vandier, který odmítl poskytnout více podrobností, protože jsou důvěrné.

Zaměření na vývoj zbraní je klíčové, protože Moskva se také učí – zejména v oblasti elektronického boje. Podle dokumentu zveřejněného tento měsíc Evropskou radou pro zahraniční vztahy „Rusko a Ukrajina hrají hru na kočku a myš s rychlými inovačními cykly jak pro drony, tak pro technologie proti dronům“.

Na ukrajinské frontové linii je životnost softwaru pro drony zhruba měsíc a půl, řekl Vandier.

„Vždy existují týmy, které pracují na tom, aby meč zůstal vždy ostrý, protože štít funguje velmi rychle. Je to neustálá válka adaptace,“ vysvětlil francouzský admirál.

Ukrajina se stala masivní laboratoří pro vojenskou umělou inteligenci a západní dodavatelé obrany doufají, že válku využijí ke zdokonalení svého vybavení. Foto: GettyImages

Masivní laboratoř

Ukrajina se v podstatě stala masivní laboratoří pro vojenskou umělou inteligenci a západní dodavatelé obrany doufají, že válku využijí ke zdokonalení svého vybavení.

Například společnosti KNDS France a Helsing, evropský startup v oblasti obranných technologií, testují na ukrajinských bojištích na ukrajinských bojištích verzi vlajkové lodi francouzské společnosti Caesar s vylepšenou umělou inteligencí.

Dalším poučením, které je již stále více zohledňováno armádami NATO, je význam dronů. Evropská rada pro zahraniční vztahy ve své analýze vyzvala Západ, aby byl schopen v případě potřeby rychle zvýšit výrobu dronů a omezit závislost na Číně v oblasti komponentů.

V konečném důsledku Vandier řekl, že NATO bude muset začlenit zkušenosti z Ukrajiny bez ohledu na to, zda Kyjev vstoupí či nevstoupí do aliance.

Zatímco ukrajinské ministerstvo obrany zpočátku prezentovalo JATEC jako způsob, jak „urychlit proces členství Ukrajiny v NATO“, od doby, kdy Donald Trump vyhrál volby ve Spojených státech, se tato otázka stala mnohem ožehavější. Nastupující americký prezident je ještě méně než jeho předchůdce nadšený z přivítání Ukrajinců do aliance.

„Význam JATECu je nezávislý na otázce, zda Ukrajina vstoupí do NATO,“ řekl francouzský admirál.

„V každém případě je Ukrajina partnerem NATO a my budeme potřebovat její ponaučení,“ dodal francouzský admirál pro portál Politico.