Tohle je soumrak instalací solárních panelů na střechách rodinných domů. Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) a Cech akumulace a fotovoltaiky (CAFT) se ostře vymezily vůči návrhu nových pravidel dotační podpory z Nové Zelené úsporám, které oznámilo ministerstvo životního prostředí vedené Petrem Hladíkem (KDU-ČSL). Ministerstvo reagovalo, že se jedná pouze o návrh, o kterém bude se zájmovými skupinami dál vyjednávat.

Ještě na začátku loňského roku mohly domácnosti získat na střešní fotovoltaiku dotaci z Nové Zelené úsporám (NZÚ) ve výši až 200 tisíc korun. Po snížení v únoru loňského roku to bylo 160 tisíc korun, podle nových pravidel od letošního února klesne horní limit na 100 tisíc. Komora OZE má výhrady i vůči úpravám pro ostatní obnovitelné zdroje, především tepelná čerpadla, a vyzývá ministerstvo k navýšení dotační podpory aspoň na 140 tisíc korun.

„Ministrovo zdůvodnění nedostatkem prostředků považujeme za nepodložené, možnost nových peněz pro domácnosti vidíme například v uvažovaných 7 miliardách, které jsou dnes plánovány pro podnikatelské projekty samostatných obřích bateriových úložišť. Ty ale dotace nepotřebují, protože mají výbornou návratnost i bez nich. Pokud stát podporuje každý panel na poli, musí i každý na střeše,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Přestřelka mezi zelenými asociacemi

Chalupův výrok naopak vyvolal odmítavou reakci „baterkářské“ asociace AKU-BAT CZ. „S aktuálně nastavenými pravidly programu NZÚ, které znamenají snížení finančního objemu pro dotace pro domácí fotovoltaiky, rovněž nesouhlasíme. Jejich úprava ale nemůže podléhat změnám na úkor jiných prvků moderní energetiky v podobě krácení podpory solárních parků a velkokapacitních bateriových úložišť. Právě ty z dlouhodobého hlediska představují klíčové nástroje v procesu dekarbonizace a odklonu od fosilních paliv,“ zdůraznil ředitel asociace AKU-BAT CZ Jan Fousek.

Tato přestřelka není překvapivá, spory mezi Komorou OZE na jedné straně a Solární asociací spolu s AKU-BAT CZ probíhaly už v minulých letech. Překvapivější je zhoršení vztahu mezi ministerstvem životního prostředí a Komorou OZE; v roce 2021 Ekonomický deník popsal Štěpána Chalupu jako „vlivného zákulisního hráče, který má otevřené dveře na ministerstvu životního prostředí i ministerstvu průmyslu a obchodu.“

Mohlo by vás zajímat

Také ministerstvo životního prostředí (MŽP) se vůči přístupu Komory OZE ohradilo. „Tiskové konferenci Komory OZE, konané hodinu před společným pracovním jednání k finalizaci podmínek NZÚ, příliš nerozumíme. Komora OZE stejně jako ostatní oborové asociace jsou účastníky těchto jednání, která navíc stále probíhají,“ uvedla mluvčí MŽP Veronika Krejčí. Dodala také, že cílem změn v programu NZÚ je narovnání podmínek pro různé technologie obnovitelných zdrojů energie, zvýšení dostupnosti podpory pro širší okruh žadatelů a zjednodušení procesu čerpání dotací.

Podle Komory OZE je nešťastné také zavedení limitu 5 kW výkonu střešní fotovoltaiky; na větších rodinných domech se dosud mohly se státní podporou instalovat až 10kilowattové solární elektrárny. Podobně nešťastně byla podle Komory OZE a Asociace pro využití tepelných čerpadel nastavena také pravidla pro získání dotace na tepelné čerpadlo. Další problém je v tom, že dotaci už nedostane každý zájemce; nová pravidla totiž od čerpání peněz z NZÚ odstřihla bohatší domácnosti.

Předseda Komory OZE Štěpán Chalupa na sympoziu Ekonomického deníku v roce 2022. Foto: Martin Kovář

„Odezvy od členů cechu na připravované nastavení jasně ukazuje, že takzvaným majetkovým testem neprojdou přibližně dva z pěti zájemců o dotaci. Pokud toto číslo vztáhneme na zhruba 2500 žádostí, které během podzimu měsíčně v Nové zelené úsporám žádají, můžeme od února očekávat výrazný pokles zájmu. Ten bude navíc umocněn plánovaným snížením dotací o desítky procent,” uvedl Radek Orság, majitel fotovoltaického velkoobchodu a člen předsednictva CAFT.

Zájem o střešní fotovoltaiky klesal již loni

Nová pravidla poskytování dotací z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) představil na počátku prosince ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle Hladíka mají změny pravidel více lidi motivovat spíše ke komplexnějším renovací nemovitostí. Sjednocení některých parametrů má pak podávání žádostí zjednodušit. Podpora má být zacílena na domácnosti s nižším a středním příjmem.

Nově nastavená pravidla prohloubí pokles zájmu o instalaci solárních panelů na rodinných domech, který bylo možné pozorovat už v loňském roce. Zatímco v roce 2023 se počet nově připojených domácích fotovoltaik blížil 80 tisícům, loni nastal pokles na 41 tisíc.