Konkurence na energetickém trhu v Česku dále zesílí. Nově na něj vstupuje mezinárodní společnost MET Group s centrálou ve Švýcarsku, která bude na našem trhu podnikat prostřednictvím dceřiné firmy MET Česká republika. V první fázi se zaměří na velkoobchod a dodávky plynu velkým průmyslovým podnikům či výrobcům elektřiny a tepla. V horizontu tří let chce s nabídkou oslovit také menší podniky a domácnosti.

Dceřiná společnost MET Česká republika již získala potřebné licence pro obchodování s elektřinou a plynem. Od počátku ledna dodává energie prvním českým zákazníkům, jejich jména však manažeři skupiny MET na dnešní tiskové konferenci nechtěli sdělit. Zmínili však, že už v loňském roce dodali odběrateli z Česka zkapalněný zemní plyn (LNG) na dvou lodích, které plyn přivezly ze Spojených států amerických.

„Na český trh vstupujeme jako plnohodnotný partner. Naším cílem je přinést především bezpečnost dodávek a stabilitu a podpořit zemi v její energetické transformaci. Díky tomu, že jsme součástí integrované energetické společnosti, jakou je MET Group, jsme pro české zákazníky spolehlivým partnerem. Svými odbornými znalostmi chceme Českou republiku podpořit v probíhající dekarbonizaci ekonomiky,“ uvedl generální ředitel firmy MET Česká republika Pavel Balada. Vzhledem k očekávané náhradě uhelných elektráren a tepláren totiž spotřeba zemního plynu v Česku téměř jistě poroste.

Balada k tomu dodal, že MET Group má rezervované kapacity v LNG terminálech v Německu, Chorvatsku a Španělsku. Na druhé straně oceánu má dlouhodobé smlouvy o nákupu plynu s koncerny Shell a Commonwealth. MET chce svou pozici na trhu posílit také pořízením vlastního tankeru na přepravu LNG, ten má zahájit provoz v roce 2027.

Mohlo by vás zajímat

Podíly na trhu se zemním plynem v Česku

Rozdělení trhu se zemním plynem v ČR v roce 2023. Zdroj: OTE

Aktivity MET Group na globálním energetickém trhu na tiskové konferenci popsal obchodní ředitel této firemní skupiny Klaus Reinisch. MET Group má po vstupu na český trh dceřiné firmy v 17 zemích, celkem však působí v 30 státech. Zaměstnává více než 1000 lidí, konsolidované tržby skupiny MET za rok 2023 dosáhly 24,5 miliardy eur. Celkový zobchodovaný objem zemního plynu činil 88 miliard m3 a zobchodovaný objem elektřiny 68 TWh.

MET Group se však neomezuje pouze na obchod s energiemi. Buduje také vlastní portfolio větrných a solárních elektráren. Jeho současný výkon dosahuje 414 megawattů, přičemž dalších 1300 MW je ve fázi přípravy. Dále tato skupina vlastní další elektrárny (plynové či na biomasu) a bateriová úložiště o výkonu 679 MW. Vlastní také podzemní zásobníky plynu v Německu o kapacitě 3,7 TWh (340 milionů m3).

MET Group původně od roku 2007 fungoval jako dceřiná společnost maďarského koncernu MOL. V roce 2018 došlo k odkupu firmy ze strany manažerů. Vedle nich je spoluvlastníkem také singapurský koncern Keppel, který drží 20procentní podíl.