Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes vykazuje silný růst a dopoledne se dostala vysoko nad 47 eur (1184 Kč) za megawatthodinu (MWh). Děje se tak po zprávách o pokusech zaútočit na ruské plynovody a po dřívějším oznámení nových amerických sankcí proti ruskému energetickému sektoru, uvedla agentura Reuters.
Krátce po poledni cena plynu s dodáním v únoru vykazovala ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku růst o 5,4 procenta nad 47,42 eura za MWh. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující. Na začátku ledna se cena dostala k 50 eurům a byla nejvyšší za více než rok.
Ukrajina se dnes podle ruského ministerstva obrany pokusila podniknout dronový útok na kompresorovou stanici plynovodu TurkStream v Krasnodarském kraji na jihu Ruska, aby narušila dodávky ruského plynu do Evropy. Bezpilotní stroje byly sestřeleny a stanice pracuje normálně, uvedli Rusové. TurkStreamem proudí ruský plyn do Turecka a dál do jižní Evropy.
Invaze ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 vyvolala v Evropě energetickou krizi, která na kontinentě způsobila skokový růst cen plynu a promítla se i do růstu cen zkapalněného zemního plynu (LNG) ve světě.
Mohlo by vás zajímat
Evropa kvůli zastavení toku ruského plynu přes Ukrajinu od začátku letošního roku musí nahradit dodávky zhruba pěti procent plynu, a více tak nyní bude muset spoléhat na zásobníky, jejichž úroveň je už pod průměrem pro toto roční období. Kyjev odmítl prodloužit tranzitní smlouvu s ruskou společností Gazprom, a transport ruského plynu přes své území tak Ukrajina od ledna znemožnila.
Zásobníky plynu v EU byly k nedělnímu ránu v průměru naplněny zhruba na 66 procent, ukazují data společnosti Gas Infrastructure Europe (GIE). V případě České republiky byly zásobníky naplněny zhruba z 61 procent.