Ministr Lukáš Vlček (STAN) věří tomu, že firmy KHNP a Westinghouse brzy uzavřou dohodu, která by měla ukončit jejich vzájemné spory. Ty se přitom týkají i českého jaderného tendru. Pomoci by k tomu podle ministra měla i nedávná dohoda mezi vládami Jižní Koreje a USA. Vlček to řekl dnes v televizi Nova. Podle něj je to dobrá zpráva i pro současná jednání o smlouvě na výstavbu nových reaktorů, která by měla být uzavřena do konce března.

Korejská společnost KHNP by podle loňského rozhodnutí vlády měla v ČR postavit nové jaderné reaktory. KHNP však vede dlouhodobý spor s americkou firmou Westinghouse, která byla rovněž uchazečem o stavbu jaderných bloků v Česku. Americká společnost zpochybňuje oprávnění Korejců používat technologii, kterou nabídli i v českém tendru. Podle Westinghouse jde o licencovanou technologii systému americké firmy. KHNP ke sporu uvedla, že jej chce adekvátně řešit, aby zabránila negativním dopadům na český jaderný tendr. Korejská firma zároveň deklarovala, že americká pravidla bude dodržovat.

„Mezi vládami Jižní Koreje a Spojených států došlo k dohodě,“ řekl dnes Vlček. Podle něj je to velmi dobrá zpráva pro finální uzavření smlouvy mezi ČEZ a KHNP na dodávku nových jaderných bloků v Dukovanech.

„I proto věříme, že v brzké době bude oznámena dohoda i mezi Westinghousem a KHNP, dodal Vlček.

Mohlo by vás zajímat

Spor Westinghouse a KHNP řeší i mezinárodní arbitráž. Westinghouse se navíc obrátila i na tuzemský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Námitky proti výsledku tendru podal i další uchazeč, kterým byla francouzská společnost EDF. ÚOHS námitky obou firem zatím nepravomocně zamítl. Westinghouse i EDF následně proti rozhodnutí úřadu podaly rozklad, o kterém zatím rozhodnuto nebylo. Do té doby ovšem platí zákaz na uzavření finální smlouvy s KHNP, který ÚOHS v řízení vydal.

Vláda loni v létě rozhodla o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Náklady na stavbu obou bloků mají podle kabinetu vyjít na 400 miliard korun při současným cenách. O finální smlouvě k výstavbě nyní vede jednání s Korejci energetická firma ČEZ, která má zakázku na starosti. Uzavřít ji chce do konce března.