Polská chemická skupina Azoty pracuje na studii proveditelnosti pro investici do továrny na výrobu nitrocelulózy a vícesložkového prachu v Polsku. To sice může posloužit bezpečnosti země, ale výrobce hnojiv, který je v existenčních problémech, to nejspíš už nezachrání, upozornil portál Puls Byznysu. Poláci by se mohli stát přímými konkurenty pardubické Synthesie a skupiny Czechslovak Group, která investuje do výroby nitrocelulózy v Německu.

Portál Puls Byznysu zdůraznil, že si Grupa Azoty všimla velkého potenciálu ve zbrojním průmyslu.

V listopadu společnost podepsala dohodu o záměru s Polish Armaments Group (PGZ), výrobcem munice Mesko, a Agenturou pro průmyslový rozvoj na zvýšení výroby výbušnin v Polsku. Cílem spolupráce je vytvořit subjekt zodpovědný za výstavbu továrny na výrobu nitrocelulózy a střelného prachu.

Jak dále upozornil Puls Byznysu, Polsko v současné době nevyrábí vícesložkový prach, který je v moderní armádě nezbytný. Tuto komoditu musí země dovážet.

Mohlo by vás zajímat

Je v zájmu Polska zahájit vlastní výrobu a Grupa Azoty má hrát klíčovou roli jako výrobce nitrocelulózy, základní složky střelného prachu.

Prvním krokem při realizaci projektu je vypracování studie proveditelnosti investice, tj. podnikatelského plánu pro novou továrnu. Tento dokument již Grupa Azoty připravuje.

Viceprezident společnosti Grupa Azoty Paweł Bielski informoval, že společnost se nachází ve fázi analýzy a stanovení rámce pro budoucí spolupráci.

V blízké budoucnosti má být vytvořen harmonogram aktivit a bude rozhodnuto o investičních a finančních detailech. Grupa Azoty již jedná s potenciálními poskytovateli licencí na technologie výroby střelného prachu.

Poláci by se mohli stát přímými konkurenty pardubické Synthesie a skupiny Czechslovak Group, která investuje do výroby nitrocelulózy v Německu.

MSM Group, slovenská dceřiná společnost průmyslové skupiny CSG, uzavřela v říjnu kupní smlouvu s americkou veřejně obchodovanou společností IFF za účelem akvizice podniku na výrobu nitrocelulózy, přidruženého závodu a průmyslového parku Walsrode v německém Dolním Sasku. CSG plánuje zachovat výrobu nitrocelulózy pro zákazníky v civilním sektoru, zároveň chce ale rozšířit výrobu o takzvanou energetickou nitrocelulózu, která je vstupní komoditou pro výrobu munice. Strany nezveřejnily cenu transakce. CSG plánuje stát se konkurentem pardubické Synthesie.

Americká firma ve Walsrode vyrábí nitrocelulózu výhradně pro průmyslové účely, zejména pro produkci nátěrových hmot a tiskařských barev. Tento typ výroby plánuje CSG zachovat, zároveň však ale kapacity ve Walsrode rozšířit a vyrábět tam i takzvanou energetickou nitrocelulózu, klíčovou surovinu pro výrobu trhavin a střelného prachu. CSG se tak stane přímým konkurentem pardubické Synthesie.