Sankce proti spojencům svrženého syrského prezidenta Bašára Asada, kteří se během syrské občanské války dopustili vážných zločinů, musejí zůstat v platnosti. Při návštěvě Saúdské Arábie, kde se koná konference o Sýrii, to dnes podle agentury Reuters řekla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.
Ministryně rovněž poznamenala, že Berlín navrhuje „chytrý přístup“ k sankcím, díky němuž se k obyvatelům Sýrie dostane určitá pomoc. „Syřané nyní potřebují rychlou dividendu z předání moci a my budeme pokračovat v pomoci těm, kteří v Sýrii nic nemají, stejně jako jsme to dělali po celé roky občanské války; poskytneme dalších 50 milionů eur na potraviny, nouzové přístřeší a lékařskou péči,“ dodala.
Německo, Itálie a Francie v uplynulých dnech prosazovaly zmírnění sankcí EU vůči Sýrii, ale konečné rozhodnutí by musela přijmout celá sedmadvacítka.
Spojené státy v pondělí oznámily výjimku ze sankcí pro transakce s vládnoucími institucemi v Sýrii. Trvat má půl roku od skončení Asadovy vlády a měla by usnadnit dovoz humanitární pomoci do země.
Mohlo by vás zajímat
V Saúdské Arábii dnes jednají ministři zahraničí západních a blízkovýchodním zemí o dalších krocích, které může mezinárodní společenství poskytnout v podpoře přechodných syrských úřadů. Podle britské diplomacie schůzku povedou arabské státy a jednat se bude mimo jiné o mechanismu, který zajistí, aby se zástupci Asadova režimu zodpovídali z válečných zločinů. Za Sýrii se konference účastní syrský ministr zahraničí Asaad Hasan Šíbání.
Režim dlouholetého syrského prezidenta Bašára Asada se zhroutil loni 8. prosince krátce poté, co povstalci z islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům ofenzivu. V Sýrii byla ustavena přechodná vláda pod vedením HTS.