Systémy pro včasné varování a modernizace telematiky na silnicích vedly ke snížení rizika nehod a rychlejšímu řešení krizových situací. Informovalo o tom ministerstvo dopravy, které předložilo v minulém týdnu vládě materiál, jenž hodnotí integraci inteligentních dopravních systémů (ITS) v České republice. Mezi oblasti, které vyžadují další pozornost a podporu, patří podle resortu zvýšení interoperability dopravních systémů i posílení kybernetické bezpečnosti.

Materiál s názvem „Zpráva o průběžném vyhodnocení plnění Strategie rozvoje inteligentních dopravních systémů 2021-2027 s výhledem do roku 2050 a informace o plnění Akčního plánu ke Strategii rozvoje inteligentních dopravních systémů 2022–2024,“ dostala vláda „k informaci“.

Podle mluvčí ministerstva dopravy Aleny Mühl jde o komplexní přehled o pokroku v implementaci inteligentních dopravních systémů. Strategie ITS 2021+  už byla podle mluvčí schválena vládou a zaměřuje se na zvýšení efektivity, bezpečnosti a udržitelnosti dopravní infrastruktury.

Akční plán ITS 2022+ obsahuje podle Aleny Mühl konkrétní projekty, které přispívají k dosažení těchto cílů. „Hlavní cíle Strategie ITS 2021+ zahrnují minimalizaci úmrtí a těžkých zranění vlivem dopravního provozu, sem patří například zavádění kooperativních inteligentních dopravních systémů, modernizace telematiky na dálnicích, zlepšení informovanosti účastníků dopravy například chytrými zastávkami a stanicemi anebo modernizací informačních systémů,“ upřesnila mluvčí.

Mohlo by vás zajímat

Opatření mají podle ní minimalizovat zpoždění, optimalizovat finanční náklady či eliminovat rizika. Cílem je i vytvoření jednotného evropského dopravního prostoru. „Dokument hodnotí plnění těchto cílů prostřednictvím různých projektů, které byly hodnoceny na základě konzultací a dotazníků a s využitím webového nástroje ITS knihovna,“ uvedla k materiálu tisková mluvčí ministerstva dopravy. Mühl uvedla, že celkem bylo hodnoceno 27 projektů, z nichž většina je ve fázi realizace nebo přípravy.

Kromě v úvodu zmíněných systémů včasného varování byly podle mluvčí také v oblasti informovanosti účastníků dopravy modernizovány informační systémy, které poskytují aktuální informace o provozních podmínkách a umožňují lepší plánování dopravních toků. „Optimalizace dopravních toků byla dosažena prostřednictvím lepší koordinace mezi dopravními uzly a rychlejšího přenosu dat,“ zmínila.

Zapracovat bude podle mluvčí například ještě na zlepšení koordinace mezi veřejnými a soukromými subjekty. „Pro další pokrok je doporučeno posílit legislativní rámec, zajistit dostatečné finanční zdroje a zaměřit se na rozvoj lidských kapacit a školení odborníků,“ uzavřela mluvčí ministerstva dopravy Aleny Mühl.