V roce 2024 se zájem investorů soustředil zejména na akcie amerických firem, podnikajících v oblasti umělé inteligence. Akcie americké softwarové firmy Palantir tak za loňský rok zhodnotily o závratných 350 procent, akcie výrobce čipů autonomní vozidla, diagnostiku ve zdravotnictví či hry Nvidia šly nahoru o 178 procent. Evropa tolik zajímavá není a nebude. Podle ekonomů i kvůli nejistotě kolem cla a dalších opatření, který avizoval nastupující nový americký prezident Donald Trump.
Českými investory ostře sledovaný index S&P 500, sestavený z akcií 500 nejvýznamnějších amerických podniků, si za rok 2024 připsal 24 procent. „V indexu S&P 500 se nejvíce dařilo sektorům komunikací a informačních technologií, které přidaly necelých 40 procent respektive přes 37 procent. Na opačné straně byl sektor materiálů, který odepsal přes dvě procenta. Zdravotnictví, energetika a nemovitostní sektor se prozatím jen těsně vyskytují v kladných číslech,“ zhodnotil rok na amerických burzách analytik České spořitelny Jan Bystřický.
Nejvíce rostoucí akcií v portfoliu indexu S&P se stal Palantir s růstem 350 procent. Zaměřuje se na softwarové platformy pro veřejný i soukromý sektor, zaměřené na robustní analýzu a interpretaci dat, v níž hlavní roli hraje umělá inteligence (AI). Další americká firma Nvidia, jeden z největších výrobců čipů na světě, posílila o 178 procent.
Pro analytika Purple Trading Petra Lajseka byla Nvidia největší hvězdou roku 2024 i dvou předcházejících let. . „Nvidia se tak stále veze na vlně AI šílenství a obrovské poptávky po jejích čipech. V posledních dnech loňského roku se však propadala a její akcie již vstoupily do teritoria korekce. Co za tím stojí? Jedním z negativ může být Apple, který bude na vývoji AI čipů spolupracovat s konkurenčním Broadcom. Další ránu Nvidia zasadil šéf Microsoft, který zmínil, že jeho společnost má čipů dostatek a spíše řeší problémy s nedostatkem energií. To tak otřáslo narativem Nvidia, že její čipy jsou vysoce nedostatkové zboží. Letos již podobný růst u akcií Nvidia očekávat nelze, i tak však může být rok 2025 pro AI společnosti pozitivní,“ podtrhuje Lajsek.
Mohlo by vás zajímat
Rostly ale i další technologické akcie. „Akcie Meta Platforms poskočily nahoru o 76 procent, akcie Amazonu letos posílily o 53 procent, akcie Alphabet, mateřské společnosti Google, připisují 41 procent a akcie Apple Inc. evidují zisk 30 procent. Za zmínku stojí jistě také nárůsty akcií streamingové platformy Netflix či akcií Tesla o více než 80 procent,“ zrekapituloval výsledky obchodování těsně před Vánoci 2024 makléř Wood&Company Vladimír Vávra.
Evropské akcie tolik nezazářily
Dobrá nálada v roce 2024 šířící se z USA loni dopadla i na evropské trhy. Ale jen částečně. „Většina evropských burz zaznamenala pozitivní výkonnost, avšak díky vágnímu ekonomickému růstu a strukturálním problémům v průmyslové sféře evropské akcie ve srovnání ve srovnání s trhy v zámoří spíše zaostávaly. Panevropský akciový index Stoxx Europe 50 v roce 2024 připsal necelých 10 procent po předloňském nárůstu o 12 procent. Britský index FTSE 100 od začátku roku 2024 do Vánoc evidoval nárůst o šest procent, francouzský CAC 40 v důsledku turbulencí na domácí politické scéně naopak ztrácel dvě procenta,“ podtrhuje Vávra. Relativním vítězem se mezi západoevropskými indexy podle něj stal německý DAX, který si loni navzdory žalostné výkonnosti automobilového a energetického sektoru připsal zhruba 20 procent. „Největším měrou k růstu indexu DAX přitom přispěly především akcie Siemens Energy (plus 325 procent), zástupce v obranném sektoru Rheinmetal (plus 113 procent) a akcie softwarové firmy SAP (plus 71procent),“ vypočítává Vávra.
Letošní rok: nejistota kvůli Trumpovi
„Pro letošní rok očekávám pokračující zájem o americké akcie na úkor těch, které se obchodují v Evropě nebo na rozvíjejících se trzích. Důvodem je nejistota kolem politiky Donalda Trumpa, která bude chránit americké firmy, na což mohou doplatit firmy právě z jiných lokalit,“ říká analytik investiční společnosti XTB Tomáš Cverna. Celý rok 2024 se podle něj nesl v duchu růstu amerických akcií, přičemž pozitivní sentiment ještě posílily americké prezidentské volby. „Do nového roku vstupuji s opatrností kvůli hrozbě korekce, což může nastat kvůli mixu faktorů, kterými jsou silnější dolar a vysoké valuace. Dařit by se mohlo biotechnologickým firmám, společnostem působícím v infrastrukturním byznysu nebo v nemovitostním sektoru. V cenách společností s vysokou tržní kapitalizací již vidíme zaceněný výhled na pozitivní ekonomický vývoj a pokles úrokových sazeb. I z tohoto důvodu se letos zaměřím na společnosti s nižší tržní kapitalizací, u kterých trh přehlíží jejich potenciál,“ vysvětluje Cverna podle něj nejlepší investiční strategii pro letošní rok.
Hlavní ekonom Argos Capital Kryštof Mníšek očekává, že akcie letos pravděpodobně nenaváží na tak silné zisky jako v předchozím roce. „Důvodem je zejména postupné propisování vyšších sazeb do úvěrů pro firmy, které podle řady odborníků stále těží ze sazeb po pandemii covidu. Dalším důvodem jsou možné obchodní války za Trumpova vládnutí, problémy s vysokými deficity nebo nejistota spojená s vysokou jádrovou inflací a potenciálně vyššími sazbami americké centrální banky Fed,“ vyjmenovává Mníšek.