Někdejší nejbližší spolupracovník šéfa bývalého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Róberta Šlachty, spoluzakladatel hnutí Přísaha a starosta středočeské obce Nenačovice Tomáš Sochr si založil firmu s bývalým náměstkem americké FBI Paulem Henrym Haertlem. Firma s názvem SIHASO chce poskytovat expertní bezpečnostní služby pro instituce, úřady, ale i soukromé korporace.
Někdejší pravá ruka Róberta Šlachty a absolvent Akademie FBI – detektiv Tomáš Sochr byl tím, kdo zabouchal na dveře Jany Nagyové (dnes Nečasové) s tím, že ji policie zatýká. Jiří Simon působil na odboru násilí ÚOOZ a později Národní centrály proti organizovanému zločinu. Paul Henry Haertl začínal u SEALS, pak působil léta v FBI, kam to dotáhl na post náměstka. Mezitím si střihl angažmá styčného důstojníka v Praze, mimo jiné v době, kdy padla vláda Petra Nečase. Nyní tyto tři muže spojuje očekávaný velký bezpečnostní projekt v České republice.
Firma s názvem SIHASO, složeným ze dvou písmen příjmení jejich zakladatelů Jiřího Simona, Paula Henryho Haertla a Tomáše Sochra, chce poskytovat expertní bezpečnostní služby pro instituce, úřady, ale i soukromé korporace. S ohledem na angažmá Haertla lze očekávat velmi zajímavou zakázku či zakázky.
Ekonomický deník proto Tomáše Sochra oslovil s několika otázkami. „Společnost, kterou jsme pojmenovali SIHASO, vzniká na základě vyhodnocených požadavků trhu na komplexní řešení bezpečnosti ve státním i soukromém sektoru. Předně bych chtěl podtrhnout, že vycházíme ze zkušeností všech členů našeho týmu, kteří se oblasti bezpečnosti věnují již desítky let, a to jak v soukromém, tak ve státním sektoru. Náš celkový byznys plán je postaven na využití a nabídce zkušeností zástupců nové společnosti, které chceme sdružit do komplexního balíku bezpečnostních služeb. Na začátku půjde o vstupní bezpečnostní audit, následovat budou návrhy efektivních bezpečnostních řešení až po dlouhodobou správu a řízení rizik našich klientů,“ odkázal Tomáš Sochr na své vyjádření.
Mohlo by vás zajímat
„V rámci příprav je i vznik nového dohledového centra, které bude integrovat bezpečnostní technologie klienta na jedno bezpečné a spolehlivé obslužné místo. Součástí komplexní nabídky služeb bude i celkové navržení a nastavení kyberbezpečnosti pro klienta, které budeme řešit ve spolupráci s partnerským profesionálním dodavatelem těchto služeb. V dnešní době existuje na trhu již spousta subjektů, které si tuto potřebu uvědomují a vědí, že z hlediska bezpečnostní prevence ve státních složkách oporu z mnoha důvodů nenaleznou,“ stojí v Sochrově vyjádření.
Ze SEALs do FBI a až na post náměstka
Paul Henry Haertl působil před nástupem do FBI jako operátor SEALs v americkém námořnictvu. K FBI se připojil jako jako zvláštní agent v roce 1995 a byl přidělen k Lexington Resident Agency of the Louisville Field Office v Kentucky. Specializoval se na vyšetřování venkovských oblastí Appalachia a pracoval na případech drogových a násilných trestných činů. Byl také členem týmu SWAT v kanceláři.
V roce 2003 byl Haertel převelen do protiteroristické divize na ústředí FBI. V roce 2005 se stal velitelem jednotky v divizi, zodpovědný za vyšetřování terorismu na severovýchodě Spojených států. V roce 2006 se přestěhoval do Jižní Karolíny, aby vedl Greenville Resident Agency of the Columbia Field Office, kde také vedl tým SWAT a zaměřoval se na násilné gangy.
V roce 2010 se Haertel stal asistentem právního atašé (styčného důstojníka FBI- pozn. red.) v roce 2010. V roce 2013 byl jmenován právním atašé a dohlížel na řadu vyšetřování, včetně případů mezinárodní veřejné korupce, násilných trestných činů a praní špinavých peněz.
Do USA se vrátil v roce 2015 jako asistent zvláštního agenta v terénní kanceláři v Salt Lake City, zodpovědný za kriminální program v Idahu, Montaně a Utahu.
V roce 2017 byl povýšen na šéfa kontrašpionážní sekce kontrarozvědné divize na ústředí FBI. V roce 2018 byl jmenován zástupcem náměstka ředitele protiteroristické divize FBI. V roce 2019 se přestěhoval zpět do Salt Lake City jako pověřený zvláštní agent.
V únoru 2021 Byl Haertl jmenován zástupcem ředitele skupiny FBI pro reakci na kritické incidenty. Skupina pro reakci na kritické incidenty integruje zdroje FBI v oblasti taktiky, vyjednávání, behaviorální analýzy a krizového řízení do jedné soudržné struktury. Naposledy Haertel působil jako zvláštní agent, pověřený terénní kanceláří v Salt Lake City.
Povýšení náměstkem v tak mocné instituci jako je FBI přichází v drtivé většině případů jako odměna za plnění zvláštních úkolů. Zdali Haertlovo povýšení souvisí s pádem vlády Petra Nečase z června 2013, na kterém se Šlachtův a Sochrův ÚOOZ (dle neoficiálních zjištění Ekonomického deníku za pomoci podpory z americké strany – pozn. red.), aktivně podílel, a zamezením možné účasti ruského Rosatomu na dostavbě jaderné elektrárny Temelín, není známo. A nejspíš se to už ani nikdy nepodaří potvrdit.