Společnost ČEZ ESCO, náležící do Skupiny ČEZ, v loňském roce dodala svým zákazníkům 91 fotovoltaických elektráren o instalovaném výkonu 23 MW. Umístěny jsou hlavně na průmyslových a logistických halách. Jedná se o podobný výsledek jako v roce 2023. Zároveň společnost ČEZ ESCO loni zahájila realizaci dalších 22 fotovoltaických projektů s celkovým výkonem bezmála 14 MW.
Solární zdroje realizované ČEZ ESCO od loňska pomáhají vyrábět bezemisní elektřinu například pro výrobce autodílů Denso, karlovarskou sklárnu Moser, na velkých výrobních a skladových halách developerské skupiny CTP nebo v obchodním době XXXLutz v Hradci Králové, ale také v pražských nákupních centrech Metropole Zličín, Westfield Chodov nebo na Černém Mostě.
Zájem o vlastní bezemisní zdroj energie roste také u malých a středních podnikatelů. Nové fotovoltaiky od ČEZ ESCO mají například na kozí farmě Bon Lait na Ostravsku nebo na střechách koňských stájí Dvůr Žehrov v Českém ráji.
„Fotovoltaické zdroje se postupně stávají v byznysu standardem, a to nejen při výstavbě nových hal, skladů, zastřešených parkovišť nebo administrativních budov, ale i při jejich modernizaci. Firmy investicí do fotovoltaik kromě poklesu spotřeby snižují svou uhlíkovou stopu a ekologizují provoz,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Mohlo by vás zajímat
Rostoucí oblibě se mezi firmami těší nabídka s názvem „Fotovoltaika za 1 Kč“. Jedná se o dlouhodobý PPA kontrakt, například na 15 let, kdy zákazník neplatí vstupní investici a fotovoltaický zdroj splácí z uspořených peněz za elektřinu ze sítě.
„V současnosti jsou v různé fázi přípravy Fotovoltaiky za 1 Kč o celkovém výkonu bezmála 10 MW a zájem firem nadále roste. Zároveň se dalším výrazným trendem stává spojení fotovoltaiky s velkokapacitními bateriemi pro ukládání nevyužité energie ze slunce. Takový systém díky spolupráci s ČEZ ESCO úspěšně funguje například v karlovarské sklárně Moser a další firmy o něj projevily zájem. Ve spolupráci se Škodou Auto také využíváme baterie, které se z různých důvodů nepoužily v elektromobilech,“ dodává David Veselý, ředitel úseku Zelená energetika ČEZ ESCO.
ČEZ ESCO je dceřiná společnost ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Nabízí energetické audity a energetické poradenství, výstavbu a provoz kogeneračních jednotek, zavádění systémů měření, renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren.
ČEZ ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. Zajišťuje i dodávky elektřiny, plynu a tepla velkoodběratelům, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis. Má zhruba 2000 zaměstnanců. Mezi dceřiné společnosti ČEZ ESCO patří firmy ČEZ Teplárenská, AZ Klima, Capexus, ČEZ Energo, EP Rožnov, ENESA nebo Hormen.