Spotřeba zemního plynu se v České republice v roce 2024 oproti předchozímu roku téměř nezměnila, když dosáhla přibližně 6,75 miliardy m3 (73,5 TWh). Podle analýzy konzultační firmy EGÚ Brno meziročně klesla o zanedbatelných 0,3 procenta. Po teplotním přepočtu, který bere v úvahu rozdílné teploty v jednotlivých letech, vychází hypotetický růst spotřeby plynu v meziročním srovnání o 3,7 procenta.
Na vývoj celkové spotřeby plynu neměl velký vliv provoz největší paroplynové elektrárny v Počeradech, ani provoz ostatních zdrojů vyrábějících elektřinu ze zemního plynu. „Očekávání spojená s rozvojem spotřeby plynu v souvislosti s náhradou uhlí v elektroenergetice a výrobě tepla zatím zůstávají nenaplněna. Na druhou stranu pokles spotřeby domácností vlivem výměny tepelného zdroje či úsporných opatření v loňském roce výrazně zpomalil a podobný vývoj jako v letech 2022 a 2023 již neočekáváme,“ říká Michal Macenauer, ředitel strategie EGÚ Brno.
Historicky velmi nízká poptávka po plynu spolu s vysokou naplněností zásobníků na konci loňské zimy se projevila také na poklesu čistého dovozu plynu do ČR. Ten dosáhl 6,1 miliardy m3 a na rozdíl od předchozího roku, kdy měl dovoz původem ruského plynu okrajový význam, byl téměř přesně z poloviny zajišťován přeprodejem ruského plynu ze Slovenska či z Maďarska.
Pro porovnání: Dovoz plynu pro spotřebu v Česku byl v roce 2021 přibližně 8,7 miliardy m3, což bylo o zhruba 30 procent více než v loňském roce. Vedle rekordně nízkého dovozu se také na historická minima dostal tranzit plynu přes ČR, který v loňském roce téměř neprobíhal. Výjimku tvoří 300 milionů m3, které přes české území směřovaly do Polska a jižního Německa. V posledních dvou dekádách dosahoval tranzit plynu přes Česko průměrně 30 miliard m3.
Mohlo by vás zajímat
Hlavní dodavatelé: Norsko, USA, Rusko
Hlavním dodavatelem zemního plynu do zemí EU bylo v roce 2024 Norsko, které exportovalo do EU více plynu než kterýkoli jiný stát. Celkově však přiteklo nejvíce plynu z LNG terminálů, jež navzdory meziročně nižšímu využití zajistily téměř 113 miliard m3 plynu, tedy 38 procent veškerých dodávek plynu do EU. Spojené státy americké se na dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) podílely ze 46 procent a Rusko z 19 procent.
Ceny plynu na evropském trhu byly v roce 2024 silně volatilní. Poté, co se ke konci února zastavil řadu měsíců trvající pokles na úrovni 23 EUR/MWh na dodávku plynu na následující měsíc, začal se naopak objevovat postupný růst, který na konci roku 2024 dosáhl 50 EUR/MWh. Průměrná cena i tak v celoročním průměru meziročně klesla o 13 procent na necelých 35 EUR/MWh.
„Vyšší ceny plynu v posledním čtvrtletí roku 2024 jsou mimo jiné příčinou omezeného dovozu plynu a vyššího tempa čerpání než například v loňském či předloňském roce. Obchodníci raději těží plyn, který nakoupili do zásobníků za výrazně nižší ceny, než jaké jsou ty aktuální na trhu,“ doplnil Michal Macenauer.
Více o aktuálním vývoji v oblasti dovozu plynu do střední Evropy a vývoje tržních cen plynu se dočtete ve zprávě Jde to i bez ruského plynu. Češi a Rakušané našli náhradní řešení.