Loni se u nás zobchodovalo rekordní množství elektřiny, hlásí státem vlastněný správce energetického trhu OTE. Ten provozuje krátkodobé neboli spotové trhy s energiemi. Během roku 2024 se na nich zobchodovalo 31,64 TWh elektřiny, což je skoro polovina roční spotřeby celé České republiky.
Jak dále uvedla společnost OTE ve zprávě pro média, zájem o obchodování vzrostl hlavně o vnitrodenní trh. Tady se projevilo zkrácení zúčtovací a obchodní periody z hodiny na čtvrthodinu, což nastalo začátkem loňského léta. Celkový nárůst objemu obchodů na spotovém trhu OTE oproti roku 2023 nebyl tak výrazný, konkrétně se jednalo o 0,4 procenta.
„Zavedení dalšího způsobu obchodování v roce 2024 byla při souběžné implementaci přechodu na čtvrhodinovou zúčtovací a obchodní periodu pro OTE a celý trh s elektřinou velká výzva, kterou se podařilo úspěšně splnit. Vnitrodenní aukce se hodí zejména v době, kdy stále roste podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny po celé Evropě. Výroba je tak čím dál víc ovlivňována počasím, což se odráží i ve vývoji cen elektřiny,“ uvedl k tomu místopředseda představenstva OTE Igor Chemišinec.
Společnost OTE se chystá rozšířit možnost obchodování jednotlivých čtvrthodin i na denní trh. „Počítáme s tím i ve spolupráci se zahraničními partnery na všech evropských trzích zhruba na polovinu roku 2025,“ dodává Chemišinec.
Mohlo by vás zajímat
Na denním trhu, kde se obchodují dodávky den dopředu, se loni zobchodovalo 25,72 TWh elektřiny. Na vnitrodenním kontinuálním trhu, kde mohou účastníci trhu obchodovat nepřetržitě v průběhu celého dne, se zobchodovalo 5,53 TWh. Novinkou jsou vnitrodenní aukce, na kterých se loni zobchodovalo 389 GWh.
Ceny elektřiny na obou spotových trzích loni zaznamenaly pokles – oproti roku 2023 to na denním trhu bylo o 15,6 procenta na 85,11 EUR/MWh. „Ceny elektřiny byly loni významně ovlivňovány i vývojem počasí v Česku i v celé Evropě. Během slunečných a větrných dnů trhy dosáhly velmi nízkých až záporných cen, zatímco v chladnějších či bezvětrných dnech naopak ceny dosahovaly extrémně vysokých hodnot,“ říká vedoucí odboru Energetické trhy OTE Jakub Šrom.
Pod zmíněným průměrem se ukrývá celá řada cenových extrémů, na které byl rok 2024 docela bohatý. Nejdražší elektřina byla 12. prosince večer, kdy stála až 844,63 EUR/MWh. Současně přibývá počet hodin se zápornou cenou elektřiny. Rekord padl dne 12. května odpoledne, kdy měla jedna megawatthodina cenu -138,75 EUR/MWh. Ještě výrazněji pak cena do obou extrémů vystřelila na patnáctiminutovém vnitrodenním trhu.
OTE organizuje také vnitrodenní trhu se zemním plynem. Na něm se loni zobchodovalo 3,74 TWh, tedy o 22 procent méně než v roce 2023. Podobně jako u elektřiny došlo i zde k poklesu cen, konkrétně o 14,1 procenta na 37,61 EUR/MWh. Nejdražší byl plyn ke konci prosince, kdy dosáhl vážený průměr cen vnitrodenním trhu 53,85 EUR/MWh. Naopak nejnižší byly ceny dne 24. února, kdy se jedna megawatthodina prodávala za 24,45 eura.