Kontroverzní novela vodního zákona, která byla před několika týdny po vlně kritiky z legislativního procesu ministerstvem životního prostředí stažena, se opět vrací. Návrh, který by měl být upraven v ustanoveních zvyšujících poplatky za využívání podzemní vody, projedná dnes vláda.
Původním návrhem MŽP se měla vláda zabývat již na konci srpna. Tehdy vyvolal roztržku mezi hnutím ANO, které reprezentuje právě ministr životního prostředí Richard Brabec a koaličními partnery. Návrh kritizovaly také odbory, Asociace krajů i zástupci měst a obcí. Předmětem kritiky byla především skutečnost, že novela obsahovala zvýšení poplatků za podzemní vodu, které by představovalo podle různých propočtů zdražení vody pro domácnosti až o několik set korun ročně.
Ministr Brabec tehdy poněkud překvapivě zákon stáhl a přislíbil, že pokud jej znovu předloží, bude tomu předcházet diskuse o sporných ustanoveních. Nyní však bez větší pozornosti míří upravený návrh novely opět do vlády k projednání.
Původní návrh vodního zákona a zejména jeho část věnující se odběru podzemní vody vzešel z potřeby chránit tento zdroj. Podle současné úpravy je totiž výhodnější odebírat podzemní vodu a její odběr tak pokrývá téměř 50 % výroby pitné vody. Je to proto, že platný zákon z roku 2001 stanovuje, že zatímco u povrchové vody se poplatky postupně navyšují na základě rostoucích nákladů na správu vod, u vody podzemní jsou poplatky za odběr fixní.
Nově s mírnějšími poplatky
Podle návrhu MŽP se měl proto zvýšit poplatek za odběr podzemních vod do roku 2022 na trojnásobek, odběratelé měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun. Příjem ze zvýšeného poplatku, který měl mít především regulační charakter, by byl rovnoměrně rozdělen mezi kraje a Státní fond životního prostředí.
Přepracovaný návrh se od toho staženého liší právě stanovením poplatků, které by měly být stanoveny tak, aby ve srovnání se současností nevedly ke zdražení vody pro konečné odběratele především z řad domácností. Zachovány naopak zůstanou v návrhu ustanovení zpřísňující vypouštění znečistěných vod a další opatření na ochranu vody.
Miloš Cihelka