Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) dnes odeslal dopis slovenské místopředsedkyni vlády a ministryni hospodářství Denise Sakové, ve kterém nabídl Slovensku pomoc při zajištění stabilních dodávek zemního plynu v souvislosti s ukončením tranzitu plynu přes Ukrajinu. Dopis navazuje na nabídku bývalého ministra Jozefa Síkely ze 3. září 2024.

„Ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu může mít negativní dopad na stabilitu dodávek v některých zemích regionu. Česko je na tuto situaci díky strategickým investicím a robustní infrastruktuře připravené. Zároveň naše dřívější kroky umožňují Slovensku nabídnout dostatečné přepravní a zásobníkové kapacity,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „K cenově dostupným alternativním dodávkám plynu do regionu také výrazně přispěje zrušení německého poplatku za skladování.“

V dopise ministr Vlček zdůraznil, že Česká republika je připravena poskytnout Slovensku dodatečné kapacity jak pro aktuální topnou sezónu, tak i na dlouhodobé bázi.

Již v září tohoto roku bývalý ministr Jozef Síkela upozornil eurokomisařku pro energetiku Kadri Simsonovou na nutnost hledání alternativních řešení pro zajištění dodávek plynu v Evropě. Ve svém dopise zdůraznil dostatečnou kapacitu české přepravní soustavy, která by mohla významně přispět k nahrazení dodávek přes Ukrajinu.

Mohlo by vás zajímat

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně zastavení dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko. Fico to uvedl v příspěvku na sociální síti.

„Po prvním lednovém dni zvážíme situaci a možnosti recipročních opatření proti Ukrajině. Pokud to bude nevyhnutelné, zastavíme dodávky elektrické energie, kterou Ukrajina naléhavě potřebuje při výpadcích sítě, anebo se dohodneme na jiném postupu,“ prohlásil Fico ve videu, které dnes zveřejnil na facebooku.

Premiér tvrdí, že alternativní trasy by prudce zvýšily náklady a také by postihly slovenské zisky z tranzitu, země by podle Fica přišla o půl miliardy eur na poplatcích. Tvrdil také, že zastavení tranzitu plynu přes Ukrajinu zasáhne Evropskou unii a její konkurenceschopnost a zmiňoval odhady, podle kterých by náklady „sedmadvacítky“ v příštích dvou letech mohly dosáhnout 120 miliard eur. Vinu svaloval na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, s nímž se minulý týden podle diplomatů pohádal přímo na jednání summitu EU.

Jeho aktivity vyvolaly značnou vlnu kritiky. Fico jednal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, na jehož rozkaz ruská vojska vpadla do sousední země a rozpoutala tak nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války. Putin ale odpovědnost svaluje na Kyjev a Západ, který podle něj zavlekl Rusko do války.

Fico se stal teprve třetím vrcholným činitelem z EU, který od začátku války navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě, poznamenala agentura Reuters.

Ruský prezident poté potvrdil, že Slovensko, jehož „neutrální postoj“ pochválil, se nabídlo jako jakási „platforma“ pro možná jednání.