Evropská asociace pro bioplyn (EBA) zveřejnila komplexní dokument a interaktivní mapu provozovaných a rozestavěných plynofikačních zařízení v celé Evropě, která zkoumá potenciál technologie zplyňování v budoucím energetickém systému. Vzhledem k tomu, že kontinent zrychluje úsilí o snížení své závislosti na fosilních palivech, plynofikace se jeví jako slibné řešení, které mění organické materiály na čistou, obnovitelnou energii a zároveň podporuje konkurenceschopnost a podporuje výrobu čistých technologií.
Podle bílé knihy EBA s titulem Zplyňování: diverzifikace zpracování biomasy a využití odpadů působí v Evropě přibližně 141 zařízení na zplyňování biomasy a odpadu a dalších 54 projektů je ve vývoji. Německo vede s 61 instalacemi, v závěsu za ním jsou Francie, Finsko a Itálie.
Pětasedmdesát procent surovin používaných při zplyňování pochází z lesního a zemědělského odpadu. Odpadní vody představují asi 7 procent, zatímco zbývající zařízení využívají smíšené zdroje surovin.
„Zplyňování představuje dvojí výhodu. Poskytuje spolehlivý a udržitelný zdroj energie a zároveň nabízí řešení oběhového hospodářství recyklací odpadních materiálů, snižováním používání skládek a zmírňováním znečištění životního prostředí. Kromě toho nabízí slibnou cestu pro výrobu biometanu zpracováním těžko stravitelných toků biomasy. Vyrobený syntézní plyn lze různými procesy upravovat na různé konečné produkty, včetně čistého metanu – známého jako biometan – což uvolňuje ještě větší potenciál pro aplikace obnovitelné energie,“ vysvětluje Anastasiya Agapova, technická a projektová ředitelka EBA.
Mohlo by vás zajímat
Potenciál pro zplyňování v Evropě je značný, odhady naznačují výrobní kapacitu 37 miliard metrů krychlových (bcm) do roku 2040, což představuje 33 procent celkového potenciálu výroby biometanu (111 bcm). To zdůrazňuje zplyňování jako kritickou součást diverzifikace a rozšiřování výroby biometanu v celém regionu.
Na základě současných odhadů by Evropa mohla zabránit 536 milionům tun emisí CO2 ročně, poskytovat obnovitelnou energii 100 milionům evropských domácností po celý rok nebo pohánět 2 miliony nákladních vozidel na LNG ročně.
Trh s biomasou a zplyňováním odpadu představuje podle Evropské asociace pro bioplyn významné příležitosti pro růst a investice.
„Pokračující vývoj a zavádění pokročilých technologií zplyňování, podporované příznivými politikami a partnerstvími veřejného a soukromého sektoru, jsou nezbytné pro využití plného potenciálu tohoto trhu,“ uzavírá EBA.
Bílá kniha EBA je k dispozici ZDE.